حسین علیه السلام "وَ الوِتْرَ الله المَوْتُورِ" است یعنی یگانه‌ای که همتا ندارد

حسین علیه السلام "وَ الوِتْرَ الله المَوْتُورِ" است یعنی یگانه‌ای که همتا ندارد

بیانات حجت الاسلام والمسلیمن صراف در شب پنجم دهه سوم محرم حسینیه بیت الزهرا سلام الله علیها با موضوع"تاریخ عاشورا"

بسم الله الرحمن الرحیم

ایشان سخنان خود را با صلوت و قسمتی از دعا عهد آغاز نمودند:
"اللَّهُمَّ مِمَّنْ حَصَّنْتَهُ مِنْ بَأْسِ الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ وَ سُرَّ نَبِیَّکَ مُحَمَّداً صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ بِرُؤْیَتِهِ وَ مَنْ تَبِعَهُ عَلَى دَعْوَتِهِ وَ ارْحَمِ اسْتِکَانَتَنَا بَعْدَهُ اللَّهُمَّ اکْشِفْ هَذِهِ الْغُمَّةَ عَنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ بِحُضُورِهِ وَ عَجِّلْ لَنَا ظُهُورَهُ إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعِیدا وَ نَرَاهُ قَرِیبا بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ "
«خدایا، از آنان که از حمله متجاوزان، نگاهش دارى، خدایا پیامبرت محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) را به دیدار او، و کسانى که بر پایه دعوتش از او پیروى کردند شاد کن، و پس از او به درماندگى ما رحم فرما، خدایا این اندوه را از این امت به حضور آن حضرت برطرف کن، و در ظهورش براى ما شتاب فرما، که دیگران ظهورش را دور مى بینند، و ما نزدیک می‌بینیم، به مهربانى ات اى مهربان‌ترین مهربانان»
"الْعَجَلَ الْعَجَلَ یَا مَوْلایَ یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ"
بعداز آنکه بافتنه‌ای «مغیرةبن شعبه» در ازاء به دست گرفتن حکومت کوفه، بیعت بعضی ازبزرگان و عابدان و صاحبان فتوا کوفه و بصره را برای یزید گرفت، خود معترف شد با این کار چنان شکافی در اسلام ایجاد کردم که تا قیامت پر نمی‌شود. چون خود او می‌دانست یزید چنان جنایاتی می‌کند که تا ابد گریبان مسلمان واسلامرا خواهد گرفت.
بعداز بیعت گرفتن از بعضی بزرگان و علما کوفه وبصره، به سراغ نقشه‌ای برای عوام رفتند. درابتدا شروع کردند به آموزش اسلام و ملزم نمودن یزید به رعایت ظواهر اسلام، برای اینکار «عبید بن کعب نمری»(یهودی النسب) انتخاب شد، کسی که در آخرین حج امام حسین علیه السلام امیرالحاج مکه شد. عوام فریبی مردم نیز باحج یزید در سال 55 قمری شروع شد. 
امام حسین علیه السلام درشروع حرکت خود از مدینه به مکه با حدود 2000 نفر حرکت کردند (آن هم به نیت همراهی امام در قیام) ولی در هنگام خروج خود از مکه حدود 300 نفر همراه ایشان بود. بعضی از این افراد که از امام جدا شدند در کربلا رودروی امام صف آرایی کردند. یعنی با نیت یاری امام حسین علیه السلام از مدینه خارج شدند ولی در کربلا در مقابل امام حسین به قتال برخواستند.
فردی مثل "فارس‌ابن جعده" پسر عمه امام یعنی فرزند "ام هانی" خواهر امام علی علیه السلام بود، که روز عاشورا امام را ترک کرد و امام به او فرمود تو یقین باطل داری! به همین جهت در دعای مکارم اخلاق می‌خوانیم:
"وَ صَحِّحْ بِمَا عِنْدَک یقِینِی"
«و یقینم را بدان گونه که دانی به راه صحت بر»
از حسین جدا شد و رفت و دیگر نامی از او در تاریخ آورده نشده است چون "سّرماندگاری هرکس درعالم هستی با حسین بودن است"
حتی برخی از فرزندان امام علی علیه السلام نزد یزید ملعون از امام حسین علیه السلام شکایت کردند و گفتند او با این رفتارش زندگی راحت را از ما گرفته است. البته در مقابل بیشتر باید گفت بیشترین شهدای بنی هاشم از فرزندان امیرالمومنین علی علیه السلام است، این یعنی فضای بسیار عجیبی که در اثر انحراف دین ایجاد می‌شود. و این انحراف در هر عصر و زمانی وجود دارد. 
دینی منهای ولایت امام مفترض الطاعة اسلام نیست، فکر می‌کنند متشرع هستند. حضرت عباس کنار کعبه فریاد زد حج از مکه می‌رود امام حسین از مکه رفت! 
یکی از درد دلهای امام سجاد علیه السلام برای طاووس یمانی این بود : فرمود دو غم بر دلم سنگینی دارد، اول آنکه انسانهای شریفی پدرم را به شهادت نرساندند و دوم اینکه به پدر من ضربه می‌زدند با نیت تقرب به خداوند
حسین علیه السلام، اباعبدالله در عالم است یعنی غایت و کمال هر انسان در عالم، ایشان بندگی را به کمال رساند. تا جایی که در آخرین لحضات قبل از شهادت چنین مناجات می‌فرمودند:
"إلهِى رِضًى بِقَضائِکَ تَسلِیمًا لأمْرِکَ لا مَعبودَ سِواکَ یا غِیاثَ المُستَغیثینَ"
«اى خداى من، من راضى به قضاء و حکم تو هستم و تسلیم امر و اراده تو مى‏باشم. هیچ معبودى جز تو نمى‏باشد اى پناه هر پناه جوئى»
حسین علیه السلام "وَ الوِتْرَ الله المَوْتُورِ" است یعنی یگانه‌ای که همتا ندارد.حسین علیه السلام یکی و یکدانه خداوند است. 
"عابس بن ابی شبیب شاکری" از یاران امام حسین علیه السلام بود که در روز عاشورا بدن خود را برهنه نمود و در میان لشگر عمرسعد به مجاهدت می‌پرداخت، عشق حسین جنون می‌خواهد. امام صادق علیه السلام فرمود عابس از شب قبل بیداربود، و با وضو نماز مغرب، نماز صبح می‌خواند و در این بیداری و مناجات شب، حُب حسین علیه السلام را گرفت.