سرگرمی‌های نفسانی ما زیاد شده است

سرگرمی‌های نفسانی ما زیاد شده است

بیانات حاج منصور ارضی در مشهد، حرم امام رضا علیه السلام 15 مرداد 95


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

به بیداری زائر نمره می‌دهند و به همین دلیل رفت و آمد نیز بر زیارت تاثیر دارد. اگر زائر در این زیارت کسب معرفت کند در آن‌ِواحدبه او می‌دهند. مثلاً این‌طور نیست که سالها باید بیاید تابه او معرفت بدهند. بعضی بزرگان در باب معرفت مناجات ابوحمزه بیانشان براین است که همان آن خداوند به زائر معرفت داده که می‌فرماید"بِکَ عَرَفْتُکَ" یعنی وقتی شما وارد صحن مبارک حضرت می‌شوید و بگویید:
"بِکَ عَرَفْتُکَ، وَ أَنْتَ دَلَلْتَنِی عَلَیْکَ، وَ دَعَوْتَنِی إِلَیْکَ"
«به‌وسیله خودت من ترا شناختم، و تو مرا برخود راهنمایی کردی و به‌سوی خود خواندی»
از جهت درک معرفت فرقی ندارد مخاطب خداوند باشد و یا حضرت رضا ویا دیگر اهل بیت علیهم السلام؛ لازم هم نیست به عربی بگویی درمرحله اول شما به زبان خودت بیان کن؛ تو خودت معرفت دادی و مرابه این جا کشاندی، همان لحظه به شما معرفت عطا می‌شود. پس زائر زیارت خود را اگر با روزی معرفت شروع کند، البته برای هر زائری این معرفت هست منتهی این روزی کم و زیاد دارد؛ مثلاً داشتن دانشها و تحصیلاتی ما را از این علوم حقیقی باز می‌دارد - علومی حقیقی یعنی در قدم اول جهل خود را بشناسید و عظمت و بزرگی خداوند را درک کنید – فضایی که برای زائر پیش می‌آید اینگونه نیست که به کسی بیشتر و به کسی کمتر بدهند، این برداشت شخصی است. لذا بعضی تا به حرم و یا ضریح می‌روند فضایی را برای خودشان ایجاد کردند که تا آن مرز هم می‌روند غافل هستند و این خیلی بد است! این ادعا را دارد که معرفت را شما دادید امابازی و سرگرمی نفسانی زیادی دارد.
سرگرمی‌های نفسانی ما زیاد شده است، و الا اهل بیت بنده عاقل و دیوانه و سربه هوا را خوب می‌شناسند. اهل بیت چون آدم شناس هستند ما را بی‌بهره نمی‌گذارند و تمام این معجزات و داستان‌های رضوی را که می‌شنوید و یا در کتابهایی می‌خوانید، همه اینها می‌خواهد بگوید خیلی از ما سر به هوا می‌آییم و می‌رویم ولی اهل بیت کم نمی‌گذارند! 
پیرمردی عصا زنان وبا سختی وارد شد، در میان این رواقها و صحنها خود را به خادمی‌ رساند و گفت شما که خادم امام هستید آقا را دیدید؟! من می‌خواهم به خدمت آقا برسم چطور به دیدار ایشان برسم؟ خادم با خود فکر کرد چه جوابی به این پیرمرد بدهم و آن را از سر خود باز کنم! گفت این گلدسته را می‌بینی همین را مستقیم برو تا آقا را ببینی - یک وقت خادم هم از معرفت امام شناسی دور است، اما یک وقت می‌خواهند خادم و مداح ویا من و شما را بیدار کنند - پیرمرد به راه خود ادامه داد تا رسید به گلدسته خواست از گلدسته بالا برود که صدایی شنید، می‌فرمایند "پیرمرد نمی‌خواهد بیایی بالا من خودم می‌آیم" پیرمرد می‌گوید آقایی آمد پایین و از من احوالم را پرسید و دستی به سر و روی من کشید و فضا و حال مرا دگرگون ساخت به نحوی که عصا را کنار گذاشتم. بعد از این پیرمرد بازگشت و از خادم تشکر کرد، گفت من خواستم به بالای گلدسته بروم ولی خودشان پایین آمدند و من با ایشان ملاقات کردم. خادم که جا خرده بود گفت دیدی آقا را؟ پیرمرد گفت بله و نشانه دیدار همین ضعف پایم که از بین رفته و نیاز به عصا ندارم. خدا خیرت بدهد که آدرس آقا را دادی!
اهل بیت آنقدر بزرگ هستند که به غفلتهای ما نگاه نمی‌کنند، اصلاً! این قدر کریم هستند.
بنده ببیند با خود چه دارد که او را از یاد خدا غافل می‌کند، آن وسایل را کم کند. ساعتها اینجا می‌آیید برای زیارت، باور کنید لیله القدر است باور کنید 23 ذی‌القعده از لیالی بزرگی است که ارزشمند است و هیچ اعمال خاصی ومتفاوتی هم برای آن ذکر نشده است، فقط گفتند در آن نیت زیارت داشته باشید. اگر نیت زیارت داشته باشید می‌بینید. می‌گویند فقط نیت زیارت علی بن موسی الرضا را داشته باشید و هر چه در زیارتها به شما دادند امشب بی نهایت عطا می‌شود چون زیارت مخصوصه قدر واندازه ندارد. توجه کنید یک روز را با نام زیارت مخصوصه برای علی بن موسی الرضا علیه السلام قرار داده‌اند. حتی برای امام حسین علیه السلام در اربعین چنین عنوانی نداریم، امام رضا مکمل عشق و ایمان و معرفت است.
به قول بزرگان ما دو چیز بنده را به جایی میرساند:
اول علمی که از این خانواده بگیری و کسب کنید و دیگری قرآن خواندن! جوانان اگر گوشهایشان را با خود آورده‌اند بدانند هرچه در این حرم قرآن خواندند هدیه کنند به امام رضا علیه السلام و خانواده ایشان و از همه بهتر هدیه کنید به سر امام حسین علیه السلام بر بالای نیزه....