اگر ما بتوانیم امیرالمومنین علی علیه السلام را بشناسیم و خط مستقیم او را طی کنیم باید و باید به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برسیم.

اگر ما بتوانیم امیرالمومنین علی علیه السلام را بشناسیم و خط مستقیم او را طی کنیم باید و باید به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برسیم.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب عید سعید فطر مورخ بیست و پنجم خرداد ماه ۱۳۹۷ مسجد ارک تهران


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
بِسْمِ اللَّهِ الَّذِی لَا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَیْءٌ فِی الْأَرْضِ وَلَا فِی السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

اگر کسی به معرفت و شناخت امیرالمومنین علیه السلام دست پیدا نکند به انتهای سعادت دست نمی‌یابد.
ابتدا فرا رسیدن عید بزرگ فطر را تبریک می‌گویم و با سپری شده یک ماه روزه‌داری، شما به حقیقت فطرت خود می‌رسید. حق عید فطر آن است که شما به فطرت خود باز گردید آن فطرت پاکی که خداوند با قدرت خود به شما اجازه داد تزکیه نفس، تهذیب و تخلیه داشته باشید تا تجلیات در باب معرفت پیدا کنید. قدرت خداوند بر آن است تا در هر سال در ماه رمضان شما را به حقیقت وجودی و فطرت پاک خود برساند. مبنای عید فطرت فقط پرداخت پول و خواندن نماز عید نیست بلکه این اعمال تکمیل کننده امر خداوند است. نماز بسیار ارزشمندی است و آن جملاتی که در نماز می‌خوانی که مشخص می‌کند شما عباد صالحین را شناخته‌ای و پناهندگی ما از زشتی‌ها و پلیدی‌های دشمنان به سوی خداوند است " اَعُوذُ بِک مِمّا اسْتَعاذَ مِنْهُ " که در واقع آل محمد صلی الله علیه و آله پشت و پناه ما هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های عید فطر وحدت اسلامی است، مسائل مشترکی که بین روزه و ماه مبارک رمضان و حج دیده می‌شود و در دعاها نیز به آن اشاره شده است. یکی از رزق‌های ماه مبارک رمضان حج است. در واقع حج یکی از آمال و خواسته‌های ما در ماه مبارک رمضان است که برای ما به عنوان حاجت می‌نویسند، چه برویم و چه نرویم. لذا تا امشب نیز اگر از خداوند توفیق سفر حج را نخواستید امشب این رزق را از خداوند درخواست کنید، تا خداوند نصیب شما گرداند و اگر هم نصیب‌تان نشد با این حاجت از دنیا بروید متفاوت است. علمایی بودند که به سفر حج نائل نشدند و از دنیا رفتند چون استطاعت نیافتند. چندین سال است مراسم شب عید فطر را تعطیل بودیم به‌دلیل اهمیت نماز روز عید که همگی شرکت کنیم. لیکن امسال شب عید با شب زیارت مخصوص امام حسین علیه السلام مقارن شده و مراسم دعای کمیل برقرار شده است. بدانید اینکه اصرار داریم با مصیبت‌خوانی به امام حسین علیه السلام برسیم چون هنوز رشد نکرده‌ایم تا با خوشحالی به در خانه امام حسین علیه السلام برویم و از شوق گریه کنیم. دلیل آمدن به در خانه حضرت اباعبدالله علیه السلام باز گشت ما به فطرت‌مان است، نهاد ما را با اباعبدالله علیه السلام گره زده‌اند بعضی‌ از بزرگان قائل به " شِیعَتُنا خُلِقُوا مِنْ طِینِتِنا " هستند یعنی از اصل گِل اهل بیت علیهم السلام شیعیان خلق شده‌اند.  
نکته بعد در دعای شب عید بعد از " الله اکبر "‌های شب عید قرار دارد " یا ذَاالْمَن وَالطوْلِ، یا ذَاالْجُودِ، یا مُصْطَفِی مُحَمدٍ وَ ناصِرَهُ صَل عَلی‏ مُحَمدٍ وَ الِ مُحَمدٍ... " اصرار خداوند در شناخت و عظمت لیله القدر باعث شناخته شدن امیرالمومنین علی علیه السلام می‌شود زیرا ایشان در ایام شب‌های قدر و به دست شقی‌ترین افراد به شهادت می‌رسند، تا ما به شناخت و عظمت ایشان دست پیدا کنیم. چرا که اگر کسی به معرفت و شناخت امیرالمومنین علیه السلام دست پیدا نکند به انتهای سعادت دست نمی‌یابد. در عراق دیدید بعضی از مسلمانان هستند که سه امامی هستند و تا امام حسین علیه السلام را قبول دارند، به دلیل اینست که امیرالمومنین علیه السلام را درست نشناختند. عده‌ای نیز امیرالمومنین علیه السلام را چنان شناختند که گویا مِن بعد امامی نیست و فقط علی علیه السلام را قبول دارند! بدانید امامت فقط ندارد، شیعه کسی است که دوازه امام را معصوم و مولای خود می‌داند. چه کسی " وَناصِرَهُ " پیامبر صلی الله علیل و آله است؟ ای برگزیده پیامبر... 

دوستى على حسنه‌‏اى است که با داشتن آن، سیئه زیانى نمى‌‏رساند و دشمنى على سیئه‌‏اى است که با وجود آن حسنه سودى ندارد.
اگر ما امیرالمومنین علی علیه السلام بشناسیم می‌توانیم دعای کمیل را مزه مزه کنیم، نه آنکه از آن سیر شویم. سیر شدن ما کاذب است گاهی نخورده سیر می‌شویم یا از آن‌طرف بر اثر شهوت خوردن سیر نمی‌شویم. اگر از دعای کمیل و شب‌زنده‌داری سیر شدید بدانید که هنوز شناخت شما کامل نشده است. ما اگر امیرالمومنین علی علیه السلام را بشناسیم و خط مستقیم او را طی کنیم باید و باید به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برسیم و باید امامت ایشان را قبول کنیم. آن وقت قدم به قدم به مناجات و شب‌زنده‌داری می‌رسیم. این‌که به شما می‌گویم بعد از شب عید فطر تا ده شب دیگر از خواب بلند شوید و این سختی را تحمل کنید و به مناجات بپردازید، نماز شب بخوانید و با خدا کمی حرف بزنید، چون همین که از خواب بر می‌خیزید یعنی می‌گویی خداوند را دوست دارم و می‌خواهم بنده تو باشم. آن وقت خداوند با شما معامله می‌کند و به بیان قرآن کریم خداوند تنها خریدار و تنها فروشنده‌ای است که همیشه خوب با شما معامله می‌کند " إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ " (سوره توبه آیه ۱۱۱) . و در جای دیگر می‌فرماید: " فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا " پیوسته از طریقه دین خدا که فطرت خلق را بر آن آفریده است(سوره روم آیه ۳۰) . بعد از این مرحله خداوند مشتری ما می‌شود، می‌دانم این ده شب سخت است وای اگر مقاومت کنید بعد از پایان آن می‌توانید به این آیه امیدوار باشید. " أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً " ده شب دیگر بر آن افزودیم تا آنکه زمان وعده پروردگارش به چهل شب تکمیل شد(سوره اعراف آبه ۱۴۲) . 
تمام بزرگان ما چله نشینی را در شب و مناجات می‌بینند، آیا ما می‌توانیم؟ بله شما سی شب همت کردی مناجات کردی و ده شب دیگر را هم می‌توانی بیدار شوی. اصلاً به هر علتی - برای دیدن فوتبال جام جهانی - اگر بیدار بودید این ده شب، قبل از خوابیدن چند دقیقه مناجات کنید و نماز شب بخوانید. می‌بینید چه تاثیری در زندگی دارد. اینکه در دعا می‌فرمایند "ناصر پیامبر" اشتباه نکنید شما نیز می‌توانید "ناصر دین" باشید چون در قرآن بیان شده است " اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت اَقدامَکُم " شما اگر خدا را یاری کنید(یعنی دین و پیغمبر خدا را) خدا هم شما را یاری کند و ثابت قدم گرداند(سوره محمد صلی االه علیه و آله آیه ۷) . خداوند به شما اجازه داده و راه را برای شما باز کرده است حالا شما نیمه شب نمی‌خواهید بیدار شوید و برای امام حسین علیه السلام  گریه کنید؟ نمی‌خواهید با خداوند مناجات داشته باشید؟ چه کسی می‌خواهد از گناه دست بردارد؟ مشتری همه این‌ها خداوند است، او خریداری غنی است. خداوند ما را در خانه امیرالمومنین علی علیه السلام می‌بندد و کسی نمی‌تواند شما را از این منزل دور سازد، چون هیچ سیئه‌ای به محبت امیرالمومنین راه نمی‌یابد: " حُبُّ عَلِیٍّ حَسَنَةٌ لَا یَضُرُّ مَعَهَا سَیِّئَةٌ وَبُغْضُ عَلِیٍّ سَیِّئَةٌ لَا یَنْفَعُ مَعَهَا حَسَنَة " دوستى على حسنه‌‏اى است که با داشتن آن، سیئه زیانى نمى‌‏رساند و دشمنى على سیئه‌‏اى است که با وجود آن حسنه سودى ندارد.
ما می‌خواهیم مقیم این خانه شویم، تازه در ماه مبارک رمضان به آدرس این خانه دست پیدا کردیم " أَشَارَتْ بِاسْتِغْفَارِکَ مُذْعِنَةً مَا هَکَذَا الظَّنُّ بِکَ " به اعضایى که‌ مشتاقانه به سوى پرستش‌گاه‌هایت شتافته‌اند و اقرارکنان جویاى آمرزش تو بوده‌اند، شگفتا این همه را به آتش بسوزانى(دعای کمیل) . أشارت یعنی آدرس و به کسی که این آدرس را به وی بدهند ذره‌ای گمان بد نمی‌کنیم، و هرجا کم می‌آوریم، می‌گوییم " یاعلی " . به همین دلیل پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: " أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة " من و علی دو پدر این امت هستیم.