افرادی را که به ماه رمضان، به خداوند و اهل بیت علیهم السلام پناه نیاورده‌اند، در چه وضع ناگواری قرار دارند، این زندگی نیست بردگی شهوات و دنیا است.

افرادی را که به ماه رمضان، به خداوند و اهل بیت علیهم السلام پناه نیاورده‌اند، در چه وضع ناگواری قرار دارند، این زندگی نیست بردگی شهوات و دنیا است.

بیانات حاج منصور ارضی در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان مورخ نهم خردادماه ۱۳۹۷ مسجد ارک تهران


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

این خاندان خیلی زحمت ما را کشیده‌اند و اگر ما در هدایت قرار نگیریم مقصر و مدیون ائمه اطهار هستیم.
امروز سیزدهم ماه مبارک رمضان بود، در چنین روزی حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام بر منبر می‌روند و سوال می‌کنند حسن جان چند روز از ماه گذشته است؟ امام حسن علیه السلام پاسخ می‌دهند سیزده روز، سپس امیرالمومنین سر خود را رو به آسمان می‌گیرد و می‌فرمایند خدایا محاسن من را به خون سر خضاب کن. عزیزانی که در عالم عشق بازی اهل بیت علیهم السلام هستند از امروز هم نگران فرزندان امیرالمومنین علیهم السلام و هم سرنوشت حضرت هستند. آن‌چه مهم است این‌جاست که اهل بیت علیهم السلام می‌توانستند سالم از دنیا بروند. همانطور که دعای امین الله می‌خوانی موت‌های‌شان اختیاری بوده است. این خاندان خیلی زحمت ما را کشیده‌اند و اگر ما در هدایت قرار نگیریم مقصر و مدیون ائمه اطهار هستیم.
خصلت پنجاه و دوم مومن؛ " مَصُوناً " مومن مصون و محفوظ است. از نظر امیرالمومنین علیه السلام دین به مومن مصونیت می‌بخشد. و یا " اَلإعْتِبَارَ یُثْمِرَ العِصْمَةَ " میوه عبرت گرفتن، نگاهدارى است. مانند مشکلاتی که در مدارس و یا سازمان‌های دیگر اتفاق افتاده است. یا ما روضه می‌خوانیم که از گذشته عبرت بگیریم، روضه را برای یادآوری این نکته می‌خوانیم که عده ای راضی شدند دین را ضایع کنند و ارتباط پیامبر و امام معصوم علیهم السلام را با جامعه قطع کنند و این شکاف‌هایی که میان چند میلیارد مسلمان به وجود بیاید. یک سری عبرت‌های سیاسی نیز داریم که خودتان به آن واقف هستید که عده‌ای از مسئولین نابینا شده‌اند حال که آمریکا بدعهدی کرده به دنبال هم پیمانی با اروپا هستند یعنی ما هنوز از زمان قاجار عبرت نگرفته‌ایم. مانند قرارداد ترکمنچای و بخشیدن شهرها و خیانت به وطن  آبروی ملت خود را بردند. و در این زمان نیز این ارتباط و وضعیت روشن است. مقام معظم رهبری مدظله العالی، ولی فقیه هستند و به همین دلیل مهلت داه‌اند و تا آخر پای نظام می‌ایستند. حضرت امام علی علیه السلام می‌فرمایند: " لا تُخلِ نَفسَکَ مِن فِکرَهٍ تَزیدُکَ حِکمَهً، عِبرَهٍ تُفیدُکَ عِصمَهً " نفس خود را از اندیشه‌ای که به حکمت تو، بیفزایند و عبرتی که به تو مصونیت بخشد، خالی مدار(شرح غررالحکم) . از ما خواسته شده است که این‌گونه بر روی نفس خود کار کنیم، یعنی فقط ذکر گفتن کار نیست، ذکر ثواب دارد ولی آنچه باعث رشد می‌شود حکمت است و به‌وسیله عبرت گرفتن مصونیت پیدا می‌کنید.

در ماه رمضان هر چه بیشتر عبادت خدا را می‌کنید لطیف‌تر می‌شوید و به همین سبب به اهل بیت علیهم السلام تقرب بیشتری پیدا می‌کنید.
 
امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: " نحنُ کهفُ مَن اِلتَجَأ اِلینا و نورٌ لِمَن اِستَضاءَ بِنا و عِصمةٌ لِمن إِعتَصَم بِنا. مَن احَبَّنا کان مَعَنَا فِی السَّنامِ الأعلی و مَنِ انْحَرفَ عنّا مالَ إلی النّار " ما پناهگاه کسی هستیم که به ما پناه آورد؛ و روشنی کسی هستیم که از ما فروغ گیرد؛ و نگهدارنده‌ کسی هستیم که در حفاظت ما درآید هرکه ما را دوست بدارد، در قلّه‌ی برتر با ما خواهد بود، و هر که از ما منحرف گردد، به آتش دوزخ داخل می‌گردد. چند نکته را امام حسن عسکری علیه السلام اشاره می‌فرمایند مومنین به ایشان پناه می‌آورند، ایشان پناهگاه مومنین هستند و همین طور ایشان از مومنین نگهداری می‌کنند پس بدانیم در بعضی مصائب و مشکلات باید به ائمه اطهار علیهم السلام پناه برد. اینکه شما در این شب‌ها به مسجد و مناجات پناه می‌آورید و روزها که برای کار بیرون می‌روید، می‌بینید افرادی را که به ماه رمضان، به خداوند و اهل بیت علیهم السلام پناه نیاورده‌اند، در چه وضع ناگواری قرار دارند، این زندگی نیست بردگی شهوات و دنیا است. ائمه برای مومنین " کهف الحصین " هستند. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: " دَوَامُ اَلْفِکْرِ وَ اَلْحَذَرِ یُؤْمِنُ اَلزَّلَلَ وَ یُنْجِی مِنَ اَلْغِیَرِ " ‌اندیشیدن و هوشیاری مداوم، از لغزش‌ها فرد را مصون می‌دارد و از دگرگونی‌ها رهایی می‌بخشد. در روایات تفکر بالاتر از عبادت بیان شده است، دوستان طلبه یا مداحان مطالعه و تفکر بیشتری داشته باشند. چهارده شب از ماه مبارک رمضان گذشته و شما هر شب دست‌هایتان را بلند کردید و حاجت خواستید و گفتید الهی العفو حالا ببینید آیا دست‌های‌تان پر شده است؟ احترام والدین خود را نگه می‌داری؟ از خصلت‌های مومن که شب‌های قبل گفتیم بهره‌مند شده‌اید؟ اگر در این شب‌ها چیزی به دست آورده‌اید این مناجات‌ها برای شما اثر داشته است. امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند: " إذا حَضَرَت بَلِیَّةٌ فاجعَلُوا أموالَکُم دونَ أنفسِکُم، و إذا نَزَلَت نازلةٌ فاجعَلُوا أنفسَکُم دونَ دِینِکُم، و اعلَمُوا أنَّ الهالِکَ مَن هَلَکَ دِینُهُ، و الحَریبَ مَن حُرِبَ دِینُهُ " چون بلایى[براى جانتان] فرا رسد مال‌هاى خود را سپر جان‌های‌تان کنید و چون حادثه‌اى[براى دین‌تان] پیش آید جان‌های‌تان را فداى دین‌تان کنید و بدانید که هلاک گشته کسى است که دینش هلاک شده باشد و غارت شده کسى است که دینش به غارت رفته باشد(الکافی) . با قربانی دادن و یا انفاق کردن می‌توانید بلاها را از خود دور کنید. در این شب‌ها مومن زرنگ برای صدقه، کمک به ایتام، جهیزیه کمک می‌کند چون می‌داند در این شب‌ها به خاطر انجام فرایض لطیف‌تر می‌شویم و به همین واسطه آماده بلا می‌شویم. بدانید در ماه رمضان هر چه بیشتر عبادت خدا را می‌کنید لطیف‌تر می‌شوید و به همین سبب به اهل بیت علیهم السلام نزدیک‌تر می‌شوید. اهل بیت علیهم السلام دریای بلا دیده‌اند و ما نیز درماه رمضان به آن‌ها نزدیک می‌شویم. عده‌ای حاضرند دین خود را از دست بدهند ولی جان خود را ندهد، از مال خود نیز نمی‌گذرند. خداوند ما را دوست دارد از کودکی تا به الآن بلایی سرمان نیامده است، خدایا از ما هیچ برنمی آید، حتی بندگی تو، مگر خودت به ما عطا کنی " أَنْ تُلْهِمَنِی ذِکْرَکَ " ...