بدانید از همین دنیا اهل بهشت و اهل جهنم مشخص می‌شوند.

بدانید از همین دنیا اهل بهشت و اهل جهنم مشخص می‌شوند.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز سی‌ام ماه رجب المرجب مورخ بیست و هشتم فروردین ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

امام سجاد علیه السلام در رساله حقوق می‌فرمایند اگر حق سالخوردگان را رعایت کنید حق اسلام را رعایت کرده‌اید. 
خوش به سعادت عزیزانی که در ماه رجب روزه‌دار بودند و در این آخرین روز ماه نیز روزه هستند. در فضیلت ماه شعبان طبق روایت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند اگر شخصی به محبت من روزه بدارد بهشت بر او واجب می‌شود، شاید روایت آویختگان به شاخه طوبی مربوط به روز اول شعبان باشد و بعضی نیز فرمودند منظور تمام ماه شعبان است. البته عده‌ای نیز مشغول گناه هستند و برضد خداوند و اهل بیت علیهم السلام عمل می‌کنند که اینان به شاخه زقوم آویخته هستند. بدانید از همین دنیا اهل بهشت و اهل جهنم مشخص می‌شوند. این همه جنایت در عالم  در حال وقوع است و این‌که در زیارت عاشورا می‌خوانیم ظلم و جور جاری است " وَ جَری فی ظُلمِهِ وَ جورِهِ " همین است تا حضرت حجت علیه السلام تشریف بیاورند ولی وظیفه مومن این است که نباید ایمانش با این نوسانات سست شود. اگر ما با این ایمان‌های ضعیف در زمان حضرت اباعبدالله علیه السلام بودیم حتما می‌گفتیم ایشان که منادی خدا و دین و اسلام بودند آن‌گونه مصیبت دیدند. روزبه‌روز برای ما ببشتر مشخص می‌شود چقدر ایمان‌هایمان ضعیف است. در ماه شعبان المعظم توصیه شده حداقل یک‌بار مناجات شعبانیه را بخوانید. 
به خصلت‌ سی و پنجم مومن از زبان رسول الله صلی الله علیه و آله رسیدیم؛ " یُجِلُّ الْکَبِیرَ وَ یَرْحَمُ الصَّغِیر " بزرگتر را گرامی داشته و به کوچکتر رحم می‌کند. این صفت مشترک بین خداوند و مومنین است در روز عاشورا امام حسین علیه السلام بر این موضوع تاکید نموده و می‌فرمایند " یا راحِمَ الشَّیْخِ الْکَبیرِ یا رازِقَ الطِّفْلِ الصَّغِیرِ " پس باید موضوع احترام و توجه به افراد پیر و کودکان مورد نظر ما باشد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: " مـا أَکْرَمَ شـابٌّ شـَیْخا لِسِنِّهِ إِلاّ قَیَّضَ اللّهُ لَهُ عِنْدَ کِبَرِ سِنِّهِ مَنْ یُکْرِمُهُ " هیچ جوانى پیرى را به خاطر پیرى او احترام نمى‌کند مگر این که خدا کسى را از پیش آماده مى‌کند تا آن جوان را هنگام پیرى گرامى دارد و احترام کند(مشکاه الانوار، ص ۱۶۸) . گاهی ممکن است شما بهتر و دقیق‌تر مطلبی را بفهمید ولی اگر کسی که مطلب دیگری می‌گوید، شما احترامش را حفظ کنید، اگر او از شما پرسید خب جوابش را با احترام بدهید. مطالب باید به همراه احترام بیان شود.
افراد بی‌دین و بی‌اخلاق تا پدر و مادرشان پیر می‌شوند آن‌ها آماده می‌کنند برای قبرستان روح(آسایشگاه سالمندان) ما یک قبرستان در زیر زمین داریم که در آن اجساد را دفن می‌کنند و یک قبرستان بر روی زمین داریم که برای روح است. این تفکر غلط و اشتباهی است که والدین خود را به آسایشگاه ببرند زیرا این کار بی‌احترامی است(البته ناتوانی جسمی و یا مالی استثناء است). در رساله حقوق امام سجاد علیه السلام حق بزرگتر‌ها و سالخورده‌ها این گونه بیان شده استوَ أَمَّا حَقُّ الْکَبِیرِ فَإِنَّ حَقَّهُ تَوْقِیرُ سِنِّهِ وَ إِجْلَالُ إِسْلَامِهِ إِذَا کَانَ مِنْ أَهْلِ الْفَضْلِ فِی الْإِسْلَامِ بِتَقْدِیمِهِ فِیهِ وَ تَرْکُ مُقَابَلَتِهِ عِنْدَ الْخِصَامِ وَ لَا تَسْبِقْهُ إِلَى طَرِیقٍ وَ لَا تَؤُمَّهُ‏ فِی طَرِیقٍ وَ لَا تَسْتَجْهِلْهُ وَ إِنْ جَهِلَ عَلَیْکَ تَحَمَّلْتَ وَ أَکْرَمْتَهُ بِحَقِّ إِسْلَامِهِ مَعَ سِنِّهِ فَإِنَّمَا حَقُّ السِّنِّ بِقَدْرِ الْإِسْلَامِ " حق بزرگتر و سالخورده این است که حرمت پیری‌اش را بدارى، اگر سوابق فضیلت در اسلام دارد تجلیلش کنى، او را مقدم دارى، در اختلافات(خصمانه) با او روبرو نشوى، در راه بر وى سبقت نگیرى، پیشاپیش او نروى، نادانش نشمارى، اگر رفتار جاهلانه‏‌اى کرد تحمل کنى به مقتضاى سوابق مسلمانى و سالمندى احترامش کنى که حق سن و سال نیز چون حق اسلام است(تحف العقول) . اگر حق سالخوردگان را رعایت کنید حق اسلام را رعایت کردید، این حرف امام معصوم است. رساله حقوق امام سجاد علیه السلام شامل پنجاه حق می‌باشد که حتی به حقوق اهل ذمه و یا کتب آسمانی نیز پرداخته است، برای شناخت اسلام مطالعه آن بسیار مناسب است.
پیامبر اکرم فرمودند: اُحِبُّ الصِّبیانَ لِخَمسٍ: " اَلاوَّلُ : اَنـَّهُم هُمُ البَکّاؤونَ وَالثّانى : یَتَمَرَّغونَ بِالتُّرابِ وَ الثّالِثُ : یَختَصِمونَ مِن غَیرِ حِقدٍ وَ الرّابعُ : لا یَدَّخِرونَ لِغَدٍ شَیئا وَ الخامِسُ : یُعَمِّرونَ ثُمَّ یُخَرِّبونَ " من کوکان را به‌خاطر پنج خصلت دوست دارم؛ اول؛ کودکان بسیار گریه می‌کنند. از نظر پزشکی نگریستن طفل اشکالاتی در ذهن و چشم طفل به وجود می‌آورد. دوم؛ کودکان با خاک انیس و هم بازی هستند. سوم؛ دعوا می‌کنند ولی کینه به دل نمی‌گیرند. چهارم؛ چیزی را ذخیره نمی‌کنند. پنجم؛ می‌سازند و آن را خراب می‌کنند. (کتاب مواعظ العددیّه)
در رساله حقوق امام سجاد علیه السلام درخصوص حق کودکان بیان شده است؛ وَ أَمَّا حَقُّ الصَّغِیرِ فَرَحْمَتُهُ وَ تَثْقِیفُهُ‏ وَ تَعْلِیمُهُ وَ الْعَفْوُ عَنْهُ وَ السَّتْرُ عَلَیْهِ وَ الرِّفْقُ بِهِ وَ الْمَعُونَةُ لَهُ وَ السَّتْرُ عَلَى جَرَائِرِ حَدَاثَتِهِ فَإِنَّهُ سَبَبٌ لِلتَّوْبَةِ وَ الْمُدَارَاةُ لَهُ وَ تَرْکُ مُمَاحَکَتِهِ فَإِنَّ ذَلِکَ أَدْنَى لِرُشْدِهِ " حق خردسال این است که بر او رحمت آرى، در تربیت و تعلیمش بکوشى، از خطایش بگذرى، و پرده‌‏پوشى کنى، با او بسازى، کمکش کنى، جرم‌هاى کودکانه‌‏اش را بپوشى، که این خود سبب بازگشت(و اصلاح حال) اوست، باید با کودک مدارا کرد، با او در نیفتاد، این روشپدرانه) براى رشد و هدایت او مناسب‌تر است. دستور زیاد است خدارحمت کند شیخ رضا سراج را می‌فرمود حرف خوب و حرف خوب زن زیاد است اما اهل عمل به حرف‌های خوب کم است و کسی عمل کند نیست.