بعضی می‌گویند همه انقلاب را یک نفر نجات داده است ولی امام خمینی می‌فرماید کار خدا بوده

بعضی می‌گویند همه انقلاب را یک نفر نجات داده است ولی امام خمینی می‌فرماید کار خدا بوده

بیانات حاج منصور ارضی در صنف لباس فروشان 22 دی ماه 97

بسم الله الرحمن الرحیم 
در ادامه بحث ویژگیهای مومن در کلام رسول الله صلی الله علیه و آله به خصلت هفتادو پنجم از 103 خصلت مومن در حدیثی از پیامبر رسیدیم:
"قَلْبُهُ تَقِیٌّ وَ عِلْمُهُ زَکِیٌّ"
«مومن قلبش پرهیزگار وعلم و دانشش پاکیزه است»
مومن با چنین شرایطی قابل قبول است شما می‌توانید این خصایص را در هرکسی محک بزنید، بر خودتان،بر دیگران ، برمسئولین و یا در محله و میان آشنایان خود مومن را با چنین شرایطی بشناسید.
امیرالمومنین علی علیه السلام در خطبه 198 نهج البلاغه می‌فرمایند:
"إنَّ تَقوَی اللّه دَواءُ دَاءِ قُلوبِکُم، و بَصَرُ عَمی أفئدتِکُم، و شِفاءُ مَرَضِ أجسادِکُم، و صَلاحُ فَسادِ صُدورِکُم، و طَهورُ دَنَسِ أنفُسِکُم، و جَلاءُ عَشا أبصارِکُم، و أمنُ فَزَعِ جَأشِکُم، و ضِیاءُ سَوادِ ظُلمَتِکُم"
«همانا تـقـوای خــدا داروی درد قـلب‏هـای شماست و بینا کننده کوری دلهای‏تان و شفابخش بیماری جسمهایتان و برطرف کننده تباهی سینه ‏هایتان و پاک کننده آلودگی جان‏هایتان و روشنی بخش ضعف چشم‏هایتان و فرو نشاننده ترس و اضطراب دل‏هایتان و زداینده سیاهی ظُلمتتان است»
ما چندین و چند دکتر عوض می‌کنیم و باز تا ازدکتری تعریف می‌شود به سراغ او می‌رویم اما به تقوا در اعمال و رفتار خود توجه نمی‌کنیم گاهی وقتها بعضی از بیماریهای، علی‌رغم باورما ولی از گناه و بی‌تقوایی است من که به این رسیدم و  من این را می‌توانم بگویم بالاتفاق اکثر بیماریهای ما از گناه است حالا این گناه از زبان و یا چیزهای دیگر باشد. به هر صورت امیرالمومنین علی علیه السلام ما را با این نسخه درمان می‌کند، اول درد قلب، که نابینایی و کوری دل است و یا درمان و شفای جسمها و سینه‌ها و همینطور چشمها که چشم ظاهر و یا چشم باطن ما - منظور بصیرت است که بعضی ندارند، مثلاً می‌گویند همه انقلاب را یک نفر نجات داده است، درحالی که امام خمینی رحمت اله علیه می‌فرمایند در مقابل پیروزی مثل شکست حصر خرمشهر ویا جایی دیگر می‌فرماید کار خدا بوده بعد تکیه دیگرش مردم مستضعف و پابه برهنه است و کسی را در این سالها یاد نکردند! خب اصلاً ثواب این چهل سال برای همان افراد خاص که نامشان برده می‌شود- است. و از طرفی برای درمان ترسو اضطراب دلها و زداینده سیاهی دلها چیزی به جز تقوا نیست.
در حدیثی دیگر پیامبر اکرم می‌فرمایند: 
اَلْقَلبُ ثَلاثَةُ اَنْوَاعٍ: 
"قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالدُّنْیا وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْعُقْبَی وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْمَوْلَی.وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالدُّنْیا لَهُ الشِّدَّةُ وَ الْبَلاءُ وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْعُقْبَی فَلَهُ الدَّرَجَاتُ الْعُلَی وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْمَوْلَی فَلَهُ الدُّنْیا وَ الْعُقْبَی وَ الْمَوْلَی"( تحریر المواعظ العددیة)
روایت از پیغمبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم منقول است که حضرت فرمودند قلب‌ها سه نوعند: 
1- قلبی که مشغول و وابسته به دنیا است.
2- قلبی که مشغول به تنعّمات اخروی است.
3- قلبی که وابسته به مولا است. 
«اما آن قلبی که سرگرم و وابسته به دنیا است،‌ همیشه دچار سختی و گرفتاری است و آن قلبی که وابسته به تنعّمات اخروی است ‌به درجات و مراتب بالایی می‌رسد و قلبی که دل‏بسته به مولا است، هم دنیا دارد، ‌هم آخرت را دارد و هم خدا را دارد»
قلبی مشغول به دنیاو قلبی مشغول عُقبی و قلبی مشغول به مولا است، اما قلب مشغول به دنیا سختی و بلا است و قلب مشغول به عقبی دارای درجات بالا است و اما قلبی که مشغول به مولا است، دنیا و عقبا و خداوند جای گرفته‌اند واین مطلب را در کتاب المواعظ العدیده است اما این کلام را  پیامبر اکرم فرموده‌اند ، من یکی از این مطالب در مورد بی‌بی دو عالم را شرح میدهم.
علامه جزایری نقل می‌کند در کتاب خود خصایص الزینبیه، حضرت در زمان شیرخوارگی اگر حضرت از نظر او غایب می‌شد گریه می‌کرد و هرگاه دیده‌اش بر جمال امام حسین علیه السلام می‌افتاد خوشحال و خندان می‌گشت، در این رابطه حضرت فاطمه سلام الله علیها از پیامبر صلی الله علیه و آله سوال نمود:
پدرجان! از محبتی که میان زینب سلام الله و حسین علیه السلام است، شگفت زده شده ام، به طوری که زینب سلام الله لحظه ای بدون دیدار حسین علیه السلام قرار ندارد، اگر ساعتی بوی حسین علیه السلام را استشمام نکند جانش به لب می‌رسد. 
پیامبر (ص) با شنیدن این سخن، دگرگون شد و اشک از چشمانش سرازیر گشت و آهی از سینه پرسوزش بر کشید و خطاب به دخترش زهرا سلام الله فرمود: 
ای نور چشمم! این دختر همراه حسین علیه السلام به کربلا می‌رود، در رنجها و سختیهای مصایب حسین علیه السلام شریک خواهد بود.
و در جایی دیگر آورده اند زینب سلام الله علیها هنگام نماز نخست به امام حسین علیه السلام می‌نگریست و سپس نماز می‌بست و همه شرط ازدواج حضرت زینب سلام الله علیها را می‌دانیم. اما نکته بعد هنگام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها هنگام وصیت، به دختر خود چنین وصیت کردند " هرگز از دو برادرت جدا مشو. پیوسته با آنان باش و از آنان نگهدارى کن . براى آنها به جاى من مادر باش"
خدا معرفت شناخت حضرت زینب سلام الله علیها را به ما بدهد چون اگر بیشتر بخواهیم درموردایشان سخن بگوییم متهم به غلّو می‌شویم، خدایا رزق و روزی حلال ما را زیاد کندتا بتوانیم به مردم کمک کنیم و به قرآن اُنس بگیریم ، لا اقل قرآن را نگاه کنید و از این فیض محروم نمانید.