شهدا و جانبازان پای امیرالمومنین علیه السلام ایستادند و غدیر را زنده کردند.

شهدا و جانبازان پای امیرالمومنین علیه السلام ایستادند و غدیر را زنده کردند.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل ایام دهه ولایت و عید سعید غدیر خم مورخ هفدهم شهریور ماه ۱۳۹۶ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ 
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

بدانید اصلی‌ترین و مهم‌ترین شکر، شکر نعمت ولایت است‌.
یکی از اعمال روز عید غدیر دو رکعت نماز و صد مرتبه شکر خداوند است. بعد از آن دعایی دارد که بیشتر به مناجات می‌پردازد و با " اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِأَنَّ لَکَ الْحَمْدَ وَحْدَکَ لا شَرِیکَ لَکَ‌ " شروع می‌شود و فرازهای عجیبی دارد، مانند " مَنَنْتَ بِهِ عَلَیَّ وَ هَدَیْتَنِی لَهُ فَلْیَکُنْ مِنْ شَأْنِکَ یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلایَ أَنْ تُتِمَّ لِی ذَلِکَ وَ لا تَسْلُبَنِیهِ حَتَّى تَتَوَفَّانِی عَلَى ذَلِکَ " (پس نعمتت را بر من تمام کردى، به اینکه آن پیمان را به یادم انداختى، و به آن بر من منّت نهادى و به آن راهنمایی‌ام نمودى، پس از شأن تو باشد، اى خداى من و آقای من و مولایم، اینکه آن را بر من تمام کنى، و از دستم نگیرى، تا بر پایه آن از دنیایم ببرى، درحالی که از من خشنود باشى) . " لا تَسْلُبَنِیهِ حَتَّى تَتَوَفَّانِی عَلَى ذَلِکَ " یعنی این نعمت هدایت را که به من عطا کردی و تمام کردی از من سلب نکن حتی زمانی که می‌میرم. معلوم می‌شود که در خانه امیرالمومنین علیه السلام مناجات اهل مناجات می‌خواهد، اگر دقت کنید می‌بینید با آن‌که این دعا بلند نیست ولی هر آنچه که اعمال ما را کامل می‌سازد از خداوند می‌خواهد و بعد از بیان درخواست‌ها، درخواست عدم سلب نعمت‌ها را تکرار می‌کند. 
آیا تابه‌حال با خودتان فکر‌ کرده‌اید که از کجا ما این محبت را پیدا کرده‌ایم؟ چه شد به دریای کرامت امیرالمومنین علیه السلام رسیدیم؟ چه شد که خداوند اجازه داد نعمت ولایت در دل ما قرار بگیرد؟ این‌ها همه سوال‌هایی است که بررسی کردن آن خیلی ارزش دارد. این محبت ولایت فقط از جانب پدر و مادر نیست بلکه یک امر الهی است " وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلایَتِکُمْ طِیبا لِخَلْقِنَا وَ طَهَارَةً لِأَنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا‌ " (و آنچه ما را از ولایت شما به آن مخصوص داشت، مایه پاکى براى خلقت ما، و طهارت براى جان ما، و تزکیه براى وجود ما) . الحمدلله سخن و زبان علما، بزرگان، خطبا و شعرا به بیان این امرمشغول شده و دقت می‌کنند و خداوند هم روزی‌شان را زیاد می‌کند. بدانید اصلی‌ترین و مهم‌ترین شکر، شکر نعمت ولایت است‌ " لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ "‌ (آیه ۷ سوره ابراهیم) اگر به این نعمت اهمیت دادید و پیگیری کردید که این عید یک عید واقعی است، آن‌وقت خداوند نگاه دیگری به ما می‌کند. پدر‌ و مادر و اجداد و نطفه پاک اثر دارد، لیکن این اراده و امر خداوند است که نسل افراد تا به کجا برود و قطع شود. مانند نسل حضرت یوسف علیه السلام که با همه پاکی بعد از ایشان قطع شد. اینکه والدین موثر هستند درست است. 

در این زمان به برکت جمهوری اسلامی مانند زمان امام باقر و امام صادق علیهما السلام باید در نشر ولایت جدیت بیشتری داشته باشیم. 

یک موضوع تداوم نسل است و موضوع مهم‌تر از تداوم، ابراز ولایت امیرالمومنین علیه السلام است " وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلایَتِکُمْ " که در اینجا بیان می‌کنیم، غدیر خم تا به قیامت امتداد دارد. در این زمان به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی مانند زمان امام باقر و امام صادق علیهما السلام باید در نشر این ولایت جدیت بیشتری داشته باشیم و همه مردم باید شکرگزار باشند و غدیر را بزرگ بشمارند. اینطور نیست که فقط غدیر را با راهپیمایی و یا تصویرگری‌های هنری بیان کنیم البته این‌ها نیز لازم است ولی هیچ‌کس نباید از این مسئولیت شانه خالی کند. تازه از اینجا به بعد مسئولیت شروع می‌شود و مابقی عنایت‌های حق بعد از این نعمت است و این‌که در آیه " إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولَئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا‌ " گوش و چشم و قلب همه مورد پرسش واقع خواهند شد.  (آیه ۳۶ سوره اسراء)
بدانید فقط قسمتی از  حادثه غدیر نمایش بیرونی دارد و قسمت اعظم آن باید در وجود خودتان زنده شود و تجدید پیمان با امیرالمومنین و امام زمان علیهما السلام است. اگر فردی عید غدیر را بفهمد متوجه می‌شود از لیله القدر، نیمه شعبان و محرم بالاتر است.  شما باید این‌گونه به عید غدیر نگاه کنید که پیامبر عزیزِ عالم صلی الله علیه و آله امروز آمدند در غدیر و از ما پیمان گرفته‌اند و ما چقدر پای ولایت امیرالمومنین علیه السلام هستیم؟ دیگر پای محبت ایشان نه، بلکه پای ولایت‌شان. این شهدا و جانبازان هستند که پای امیرالمومنین علیه السلام ایستادند و به ما نشان دادند و غدیر را زنده کردند. بیاییم به حرف مرحوم شیخ جعفر شوشتری گوش بدهیم و برای اعمال خودمان خدا را شریک کنیم. لااقل به اندازه عید نوروز از عید سعید غدیرخم بهره‌ ببریم؟ شروع این حرکت خوب است. این‌قدر به دنبال کار خودمان نباشیم هرکسی به بهانه‌ای؛ فردی می‌خواهد برود سوریه یا دیگری در کاسبی، یک‌بار بنشینید و فکر کنید اگر در زمان امیرالمومنین علیه السلام بودیم آیا پای ولایت امیرالمومنین علیه السلام می‌ایستادیم؟ یا ما هم دنبال کار خودمان می‌رفتیم؟
بیایید ما هم برای اسلام کاری انجام دهیم، تابه‌حال خود خداوند اسلام را چرخانده ولی بدانید اجازه چرخاندن آن را به ما نیز داده است ولی همه بی‌خیال هستند. این سوال را از خود داشته باشید و چند لحظه از وقت خود را برای این موضوع صرف کنید اگر ما هم در زمان امیرالمومنین علیه السلام بودیم پای رکاب حضرت بودیم؟ به خداوند بگویید اگر نمی‌توانستم، مرا یاری بده تا تکلیفم را نسبت به حضرت انجام بدهم  و اگر می‌توانستم بایستم از من این محبت را نگیر " وَ لا تَسْلُبَنِیهِ حَتَّى تَتَوَفَّانِی" . 
اگر به زیارت ایشان رفتید زود قانع نشوید، زیاد بخواهید و به اندازه زیارت خود از امیرالمومنین علیه السلام چیزی نخواهید. از ایشان به اندازه خودشان بخواهید نه به اندازه خود.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.