نخستین فایده‌اى که شخص بردبار، از بردبارى‌اش مى‌برد، آن است که مردم در برابر نادان او را یارى مى‌کنند.

نخستین فایده‌اى که شخص بردبار، از بردبارى‌اش مى‌برد، آن است که مردم در برابر نادان او را یارى مى‌کنند.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا چهاردهم ذی‌الحجه مورخ چهاردهم شهریور ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم


هرجایی که با حلم، سخن حق را گفتید مطمئن باشید و بدانید بالاخره حرف شما با عنایت خداوند اثر می‌گذارد. 
ایام ولادت امام هادی علیه السلام است، ایشان عنایات زیادی به دوستداران و زائران خود دارند. اگر شرح حال ایشان را مطالعه کنید متوجه می‌شوید چقدر حواسشان به محبین و شیعیان است. ان شاءالله قسمت شود به زیارت ایشان در سامرا نائل شویم. اگر ما بخواهیم امام هادی علیه السلام رزق محرم را به ما عطا می‌کنند.
و اما در ادامه حدیث پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله چهارمین خصلت مومن بردباری وخویشتن‌داری عظیم اوست " عَظِیماً حِلْمُهُ " و بیان شد که پیامبر صلی الله علیه و آله در حدیثی فرمودند حاصل خویشتن‌داری، آراسته شدن به خوبی‌ها است. 
" فَأَمَّا الْحِلْمُ فَمِنْهُ رُکوبُ الْجَمیلِ، وَصُحْبَةُ الأَْبْرارِ وَرَفْعٌ مِنَ الضَّعَةِ وَرَفْعٌ مِنْ الْخَساسَةِ وَتَشَهِّى الْخَیْرِ وَتَقَرُّبُ صاحِبِهِ مِنْ مَعالِى الدَّرَجاتِ وَالْعَفْوُوَالْمَهَلُ وَالْمَعْروفُ وَالصَّمْتُ فَهذا ما یَتَشَعَّبُ لِلْعاقِلِ بِحِلْمِهِ " حاصل بردبارى؛ آراسته شدن به خوبی‌ها، هم‌نشینى با نیکان، ارجمند شدن، عزیز گشتن، رغبت به نیکى، نزدیک شدن بردبار به درجات عالى، گذشت، آرامش و تأنى، احسان و خاموشى، این‌ها ثمره بردبارى عاقل است.  (تحف العقول، صفحه ۱۶)
پس با توجه به این روایت می‌فهمیم خداوند به حلیم توفیقات مخصوصی عنایت می‌کند. کسی که همیشه عصبی است آدم حسابی با وی رفاقت نمی‌کند. کسی که خویشتن‌دار است خداوند توفیق می‌دهد با خوبی و خوب‌ها همنشین می‌شود. خداوند اصلاً امکان هم‌نفس شدن با بدها و بدی‌ها را از او دور می‌سازد. شما هرلحظه که  شروع به تمرین خویشتن‌داری کنید از خیرات آن بهره‌مند می‌شوید. بعضی از بزرگان می‌فرمایند اگر می‌خواهید حلم‌تان زیاد شود از بچه و کودک مراقبت کنید. مانند مادران و خانم‌های عزیز که حلم‌شان بیشتر از آقایان است، شبانه‌روز مراقب فرزند خود هستند و حتی در خواب هم حواسشان هست. به کودک خود غذا می‌دهند، تمیز می‌کنند و محبت هم می‌کنند. مردان هم با جنگ و دعوا روزی خود را به‌دست می‌آورند، البته می‌شود با حلم نیز کسب روزی داشت. پس مشخص می‌شود کسی که رغبت به نیکی دارد این خصلت از حلم اوست و آدم حلیم با عنایت‌های خداوند از بدهای دیگران صرف نظر می‌کند و آن‌ها را نمی‌بیند و متوجه این نکته می‌شویم " إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلاَماً" ( سوره فرقان آیه ۶۳) البته توجه کنید بین جاهل و دشمن فرق است.
یک روایت هم از امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه بخوانیم:
" أَوَّلُ عِوَضِ الْحَلِیمِ مِنْ حِلْمِهِ - أَنَّ النَّاسَ أَنْصَارُهُ عَلَى الْجَاهِلِ "
«نخستین فایده‌اى که شخص بردبار، از بردبارى‌اش مى‌برد، آن است که مردم در برابر نادان او را یارى مى‌کنند.»
مثلا اگر شما در موضوعی خویشتن‌داری و گذشت کنید، مردم آن فرد نادان را محکوم می‌کنند. یعنی حضرت می‌فرمایند در عوض این کارِ تو که بردباری و حلم نشان دادی خداوند تو را کمک می‌دهد. مردم از تو در برابر نادان دفاع می‌کنند. حالا یک وقتی شما در انتخابات و یا انقلاب، یا هیات و یا حتی محل کارتان با حلم سخن حق را گفتید مطمئن باشید و بدانید که بالاخره حرف شما با عنایت خداوند اثر می‌گذارد. ما اعتقاد داریم که صاحب ما یعنی خداوند و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در جای مناسب از ما دفاع می‌کنند و این برآمده از حلم است. شما دقت کنید می‌بینید حلمی که مقام معظم رهبری مدظله العالی دارند افراد دیگر ندارند و حتی مراجع عظام تقلید نیز به این نکته اشاره کرده‌اند. 
خدا ما را از این خصلت‌ها که تا به حال گفته شد بهره‌مند بسازد.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.