در نهضت حضرت اباعبدالله علیه السلام دنیاداران مشخص می‌شوند.

در نهضت حضرت اباعبدالله علیه السلام دنیاداران مشخص می‌شوند.

بیانات حاج منصور ارضی در مناجات دعای عرفه روز شهادت حضرت مسلم علیه السلام و روز عرفه مورخ ۹ شهریور ۱۳۹۶ صنف لباس فروشان


اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

اَلسّلامُ عَلَیْکَ یا بَقیّة اللّه یا صاحِبَ الزَّمانِ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکَاتُهُ

امروز هرکه جامانده‌ی غفران الهی است می‌تواند خود را برساند و این جاماندگی را جبران کند.
در آداب روز عرفه بحث استغفار گفته نشده مگر دو رکعت نماز که زیر آسمان با انابه و طلب استغفار باید خوانده شود، یعنی هر ذکری که برای امروز گفته شده یا تسبیح است یا اسماء جلاله است. این نشان می‌دهد که امروز فضای دیگری است یک فضای معنوی بین امام و ماموم، بین امام و نائبش و بین امام و رعیتش است. امروز هرکه جامانده‌ی غفران الهی است می‌تواند خود را برساند و این جاماندگی را جبران کند یعنی یک روز قدرت سی شب ماه مبارک رمضان و یا حتی لیله‌القدر را دارد. منتهی استعانت باید از زبان و طرف فرد دیگری باشد، و ما این دعا را از زبان امام حسین علیه السلام، امام عاشقان می‌خوانیم و البته حضرت هم عاشقانه دعا را بیان داشته‌اند. این که در دعای کمیل می‌خوانیم " اِغْفِرْ لِمَنْ لا یَمْلِکُ اِلّا الدُّعاَّءَ " بیامرز آن را که جز دعا چیزى ندارد. اگر کسی توصیه شده باشد، یا آشنا باشد به وسیله همین دستش را می‌گیرند ولی این جمله نشان می‌دهد یک نفر بی‌سروپا آمده در خانه‌ات، هیچ مالکیتی نه در وجودش و نه در جامعه ندارد مگر دعا کردن. چون فقط امر به دعا شده و  قبل از این قسمت دعا می‌گویی که امر کردی. فقط در دعا یک مالکیت حقوقی که مالکیت موقت و یا استیجاری می‌گویند داریم. می‌فرماید امشب و یا الان کسی را بیامرزد که هیچ چیزی ندارد و لا یَمْلِکُ باشد. اگر فردی این‌چنین دعا کند و خود را چیزی نداند، یعنی واقعا در مسیر امیرالمومنین علیه السلام خود را مالک چیزی حتی به‌صورت اجاره‌ای نداند، خداوند این شخص را می‌آمرزد. لیکن متاسفانه بیشتر ما یا جوانی خود را می‌بینیم و یا پیری خود را و یا حتی رفت‌وآمد خود را در خانه خدا می‌بینیم و می‌گوییم من که آمده‌ام شما برای ما چه کارهایی کردی! توجه کنید هر مقدار خود را کوچک بدانی به همان اندازه از این روز بهره‌مند می‌شوی.

هرکسی مسئول رفتار خودش است اما فردای قیامت باید جواب کردارش را بدهد.
" اِغْفِرْ لِمَنْ لا یَمْلِکُ اِلّا الدُّعاَّءَ " اگر کسی این گونه دعا بخواند همه چیز را به ابا عبدالله علیه السلام سپرده است. اصلا نداریم وقتی امام حسین علیه السلام این دعا را شروع کردند کسی دیگر حرف زده و یا مناجاتی کرده باشد، همه فقط گوش می‌دادند. ابن عباس می‌گوید حضرت را دیدم درحال مناجات است " یا ذا المَعالِی عَلَیْکَ مُعْتَمدی " (مناجات منظوم اباعبدالله علیه السلام) چنان مناجات می‌کرد که یک وقت شنیدم از آسمان صدایی آمد لبیک... دیدم یکی اباعبدالله علیه السلام می‌گوید یکی ندای آسمانی می‌گوید. خب مناجات، نجوا نیست یعنی باید یکی تو بگویی و یکی او. ابن عباس می‌گوید من دیدم دست امام حسین علیه السلام در دست جبرئیل بود. ببینید جبرئیل را هم دیده ولی به کمک ایشان در کربلا نرفت. هرکسی مسئول رفتار خودش است اما فردای قیامت باید جواب کردارش را بدهد، این‌ها نه به امیرالمومنین، نه به امام حسن و نه به اباعبدالله علیهم السلام کمک کردند. دنبال دیدن جلوه و یا چیز خاصی مانند این عرفان‌های دروغین نباشید، فقط به دنبال بندگی خدا باشید. امروز آخر بندگی است، هرکسی به امام حسین علیه السلام وصل بشود کربلایی می‌شود نه زیارت کربلا برود بلکه مثل همین شهدا می‌شود. من نمی‌دانم حضرت چه بساطی ایجاد کرده است لیکن تو را به خدا بنده خدا شویم، جوانان عزیز کمی از بعضی کارهای خود دست بکشید. توجه کنید ما در وقت داریم ضرر می‌کنیم، مثلاٌ در اعمال امروز خواندن صد آیه الکرسی و یا صد سوره اخلاص و هزار ذکر تسبیحات عشر بوده است حداقل کمی از این اذکار را بخوانید طوری نمی‌شود. به جای آنکه حواستان را به تلفن‌ و این برنامه‌ها بدهید می‌توانستید چند جز قرآن بخوانید. خیلی ما ضرر کردیم به‌ همین خاطر می‌گویند هرکسی که محروم و دور مانده است به سرزمین عرفات برود خب شما هم می‌توانید در این زمان همان کارها را انجام دهید. کمی از وابستگی‌هایتان کم کنید. حواستان باشد دیگر جوان و پیر ندارد ممکن است خیلی از این جمع محرم را نبینند لااقل آدم با توبه در عرفه جان بدهد. 


در نهضت حضرت اباعبدالله علیه السلام دنیاداران مشخص می‌شوند.
" اَنْتَ کَهْفی حینَ تُعْیینِی الْمَذاهِبُ فی سَعَتِها " 
تو پناهگاه منی زمانی که راه‌ها با همه وسعت‌شان درمانده‌ام کنند. واقعاً کسی که دنبال ابا عبدالله علیه السلام باشد حالش همین‌گونه است. هر مذهب و فرقه‌ای می‌آید حرفش را می‌زند و می‌رود ولی کسی که امام حسینی باشد غیر از امام حسین علیه السلام به دنبال هیچ کس و هیچ چیزی نمی‌رود. کسانی‌ که می‌بینی ضربه می‌خوردند همه از اول بد نبودند بلکه کم کم آلوده می‌شوند و سپس شکل و ظاهر و روش و دین و نماز و خانواده‌داری‌شان تغییر می‌کند. بت و هدفش می‌شود پول درآوردن، فرقی هم ندارد ثروتمند باشد یا فقیر بلکه فقط دست و پا می‌زند پول دربیاورد و با رفتار و اعمالش می‌گوید خداوند نمی‌تواند روزی من را برساند. ببینید چه کرده‌اید این‌طوری شده‌اید؟ مومن اصلا بیکار نمی‌شود خداوند ولی اول ماست و کار را برای ما جور می‌کند. دنبال کدام مذهب رفتی؟ لذا حضرت با بیان این مطلب نشان می‌دهد هرکسی که به دنبال خدا باشد، به دنبال امام حسین علیه السلام باشد از خود محافظت می‌کند. در نهضت حضرت اباعبدالله علیه السلام دنیاداران مشخص می‌شوند.
در روز قبل از عرفه  -یوم الترویه-  خطبه‌ای که ابا عبدالله علیه السلام می‌خوانند می‌فرمایند خدایا درمقابل چشم این زن و بچه، گرگ‌ها من را تکه تکه می‌کنند، حالا مانده تا عاشورا ولی حضرت حرف‌شان را بیان می‌‌کنند. خودتان را محک بزنید اگر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند آیا تو را با این وضعیت اعتقادی قبول دارد یا نه؟ بعضی افراد شاید روزی چندین هیات بروند ولی روزی یک صفحه قرآن نمی‌خوانند. مشکل ما دوری از خدا و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است. مگر ما این دعا قبلا را نمی‌خواندیم و گریه نمی‌کردیم دعا که فرقی نکرده است. امام صادق علیه السلام می‌فرمایند دل‌ها از هم دور و بدن‌ها به هم نزدیک است. این قدر بدانید مسیری که امام به ما نشان داده را ما باید بفهمیم.

 اگر همه بی‌دین شوند تو می‌خواهی چه‌کار کنی؟ باز هم دنبال امام حسین علیه السلام می‌روی؟
" تُعْیینِی الْمَذاهِبُ فی سَعَتِها " با وجود این همه مذاهب و افکار مختلف، امام حسین علیه السلام صراط مستقیم است. یقین کنید اگر حواستان به‌خودتان نباشد آهسته آهسته دور می‌شوید و بعد از آن هم غنی می‌شوید؛ در زیارت غنی می‌شوی، در هیات غنی می‌شوی و دیگر برایت مهم نیست. این هیات‌ها همان هیات‌ها هستند ولی تو دیگر نمی‌خواهی آن عشق‌بازی را بکنی و مسیر خودت را تغییر داده‌ای. از طرفی دیگر فِرق مختلف با اعتقادات خطرناکی می‌آیند و رئوس کارها را هم می‌گیرند. اگر همه بی‌دین شوند تو می‌خواهی چه‌کار کنی؟ باز هم دنبال امام حسین علیه السلام می‌روی؟ کسانی که مست قدرت و منصب شده‌اند نمی‌دانند چند سال دیگر باید بروند و کسی هم نامی از آن‌ها نمی‌برد. 
 " وَ لا مُعِزَّ لِمَنْ أَذْلَلْتَ وَ لا مُذِلَّ لِمَنْ أَعْزَزْتَ " (دعای یستشیر) نه عزّت بخشى آن را که تو خوارش کردى، و خوارکننده‌ای نیست آن را که تو عزیز نمودى.
همین اندازه که تو امروز با ابا عبدالله علیه السلام عرفه خواندی خوب است اگر اهل بیت علیهم السلام بخواهند گریه می‌کنید اما عده‌ای آنقدر با چشمان‌شان به وسیله این موبایل‌ها گناه دیده‌اند که اصلاً نمی‌توانند گریه کنند. این فرد همانی است که در مناجات و روضه حال خوشی داشت! تا غروب نشده یک چیزی به خداوند بگو تا دستت را بگیرد.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.