اگر بین خود و خدا کارت را درست کنی همه کارهای بیرونی‌تان درست می‌شود.

اگر بین خود و خدا کارت را درست کنی همه کارهای بیرونی‌تان درست می‌شود.

بیانات حاج منصور ارضی در شب عرفه و شب شهادت حضرت مسلم علیه السلام مورخ هشتم شهریور ماه ۱۳۹۶ حسینیه مرحوم چمنی


اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

اگر بین خود و خدا کارت را درست کنی همه کارهای بیرونی‌تان درست می‌شود.
امشب شب عرفه است و اعمال زیادی دارد. نکته مهم این شب، در حال مناجات و عبادت بودن است یعنی باید زمانی را خارج از برنامه‌ی شب‌های دیگر، در این شب داشته باشید چون عبادت در این شب اجر صد و هفتاد سال عبادت را دارد. شاید این عدد رمزی است که بیان شده است. مثلاً برای نماز دهه اول ذی‌الحجه اجری برابر با ثواب عمل حجاج دارد. که این نشان می‌دهد بعضی اسرار را برای ما بیان می‌کنند.
در اعمال این شب خواندن دعای " اللَّهُمَّ یَا شَاهِدَ کُلِّ نَجْوَى " و همین طور دعای  " اللَّهُمَّ مَنْ تَعَبَّأَ وَ تَهَیَّأَ " است که برای شب جمعه هم هست. دوم هزار مرتبه ذکر " تسبیحات عشر " است که قبل از دعای عرفه هم وارد شده همین ذکر " سُبْحَانَ الَّذِی فِی السَّمَاءِ عَرْشُهُ سُبْحَانَ الَّذِی فِی الْأَرْضِ حُکْمُهُ ‏" (منزه آن خدایى که عرش با عظمت او در آسمان است منزه است آن خدایى که فرمانش در زمین است) می‌باشد.
بقیه اعمال و ادعیه را در مفاتیح الجنان بخوانید چون خیلی‌ افراد دیگر حوصله ندارند. در همین مجلس و خانه یادمان هست مرحوم چمنی بر روی دو زانو می‌نشستند و حدود سه ساعت صحبت می‌کردند که ساعت از دست و یاد ما می‌رفت. اما در حال حاضر ما در وقت بسیار ضرر می‌کنیم، هرکس ضرر نمی‌کند خوش‌ به‌حالش. این همه اعمال در وقت غروب و یا قبل و بعد غروب داریم ولی از دست می‌دهیم. همین غروب یکی از مدافعان وجودی شما و خانواد‌ه‌تان است ولی بی‌توجه به آن هستیم. یا یک دعایی برای همین دهه است که باید قبل از مغرب و بعد از نماز صبح خوانده شود ولی نمی‌‌خوانیم. آن‌وقت به‌خاطر این بی‌توجهی زندگی‌تان پیچیده می‌شود و کارهایتان گره می‌خورد. خب قرار ما این بوده که در این دنیا بیایم کار کنیم. چطور می‌شود بیکار هستیم؟ یک وقت فردی خود را به بیکاری می‌زند ولی شخصی به دنبال کار هست ولی کار پیدا نمی‌شود. خیلی‌ها می‌گویند این‌ مشکلات فقط برای تحریم و وضعیت بد اقتصادی است ولی من صریح می‌گویم فقط مشکلاتتان میان خودتان و خداوند است. همین میرزا که به اندازه یک عالم می‌فهمید می‌گفت اگر بین خود و خدا کارت را درست کنی همه کارهای بیرونی‌تان درست می‌شود. اصلاً شک نکنید کارهای ما بین خود و خدا جفت نیست، نماز هم که می‌خوانیم اوج آن برحسب عادت شده است.

یک روضه حضرت عباس علیه السلام نذر کنید تا روز عرفه به شما اجازه بدهند با خدا حرف بزنید.
دقت کنید شب عرفه مانند شب جمعه می‌باشد، چون بعضی‌ اعمال برای هر دو شب وارد شده است مانند دعای  " اللَّهُمَّ یَا شَاهِدَ کُلِّ نَجْوَى " البته در مورد این دعا مطالب زیادی می‌توان گفت ولی فهرست‌وار به مطالب آن اشاره می‌کنیم بعد از چند سطر می‌گویی " بِاسْمِکَ الَّذِی رَفَعْتَ بِهِ السَّمَاوَاتِ بِلا عَمَدٍ " از تجلی که بر حضرت موسی و عیسی(علیهما السلام) سخن می‌گوید و تجلی که در آسمان‌ها شد و عرش به اهتزاز درآمد " بِاسْمِکَ الَّذِی تَرْتَعِدُ مِنْهُ فَرَائِصُ مَلائِکَتِکَ وَ أَسْأَلُکَ بِحَقِّ جَبْرَئِیلَ وَ مِیکَائِیلَ وَ إِسْرَافِیلَ " و بعد از آن بیان می‌کنی " بِالاسْمِ الَّذِی مَشَى بِهِ الْخِضْرُ عَلَى قُلَلِ [طَلَلِ ] الْمَاءِ " (و به حق نامى که به وسیله آن خضر بر روى امواج دریا راه سپرد) . این چه اسمی است؟ این همان اسمی است که موسی بن عمران علیه السلام با آن نیل را شکافت و خشکی نمایان شد و همان اسم فرعون و گروهش را غرق نمود. واقعاً چه اسمی جبرئیل و میکائیل و اسرافیل به کار می‌گیرند که عرش را حمل می‌کنند؟ این اسم مربوط به امشب می‌شود، بدانید امشب و فردا هم مربوط به امام است و هم مربوط به نائب امام و هم مربوط به مأموم می‌باشد. به همین خاطر خیلی‌ها بر روضه حضرت ابوالفضل علیه السلام تاکید دارند. خیلی عجیب است اگر می‌خواهید فردا حالتان خوب باشد یک روضه حضرت عباس علیه السلام نذر کنید تا فردا بتوانید با خدا حرف بزنید و این اجازه را به شما بدهند. در این دعا به این اسم استعانت زیادی شده است حتی از این اسم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در شب معراج استفاده نمودند تا برّاق و آن مرکب مسخر ایشان شد و از مسجد الحرام به مسجد الاقصی عظیمت نموده و سپس به عرش خداوند رفتند. " وَ بِاسْمِکَ الَّذِی سَخَّرْتَ بِهِ الْبُرَاقَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ إِذْ قَالَ تَعَالَى سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى " خیلی عجیب است و باید هربار جبرئیل این اسم را در نزول به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بگوید " بِاسْمِکَ الَّذِی تَنَزَّلَ بِهِ جَبْرَئِیلُ عَلَى مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ " این کدام اسم است که گناهان آدم علیه السلام به واسطه آن بخشیده شد؟ " بِاسْمِکَ الَّذِی دَعَاکَ بِهِ آدَمُ فَغَفَرْتَ لَهُ ذَنْبَهُ " و بعد از این مطلب به بیان اسرار آفرینش می‌پردازد که ما اصلاً متوجه آن نمی‌شویم " الَّذِی اسْتَأْثَرْتَ بِهِ فِی عِلْمِ الْغَیْبِ عِنْدَکَ لَمْ یَظْهَرْ عَلَیْهِ أَحَدٌ " (از تو درخواست مى‌کنم به حق آن نامت که در میان گنجینه‌اى از گنجینه‌هاى توست، نامى که در علم غیب نزد خود خاص خویش نمودى، نامى که هیچ‌یک از آفریدگانت بر آن آگاه نشد.)

دقت داشته باشید رفتار و اعمال شما در روز بر حال شب‌تان تاثیر دارد.
این اسم چقدر عظمت دارد؛ می‌فرماید تو نمی‌خواهد اسرار آفرینش را بدانی فقط همین قدر بدان این اسم نجات‌دهنده انبیاء و فرشتگان مقرب است. به این اسم ارکان عالم تهیه شده و اسرار عالم آفرینش هم با این اسم درست شده است. عجیب این است که در این دعا مانند دعای سمات نیز به رفت و آمد حضرت موسی علیه السلام در کوه طور اشاره می‌شود. این مطالب عرض شد تا شاید شوقی در دل شما ایجاد شود و این دعا را بخوانید که از اعمال مخصوص شب عرفه است. این شب، شب بزرگی است به شرطی که ما بزرگی آن را درک کنیم، از بزرگی این شب کم نمی‌شود ولی متاسفانه از خواب ما هم کم نشده است. رفتار و اعمال شما در روز بر حال شب‌تان تاثیر دارد. حداقل بدایند امیرالمومنین علی علیه السلام که این‌قدر ارزشمند است و خداوند ولایت ایشان را بدون هیچ زحمتی به ما عطا نموده است. حالا این اسم کجا بیان شده است؟ در زیارت مطلقه امیرالمومنین علی علیه السلام بعد از سلام‌های مختلف عرض می‌کنی " السَّلامُ عَلَى اسْمِ اللَّهِ الرَّضِیِّ وَ وَجْهِهِ الْعَلِیِّ " (زیارت مطلقه هفتم) امیرالمومنین علیه السلام اسم الله است. من آلوده و خوبان دیگر این اسم را به کار می‌برند و یا عده‌ای مانند دراویش صرف نفس‌شان می‌گویند و به مقاماتی هم فقط در دنیا می‌رسند. در مقابل عده‌ای هم این نام را خرج تهذیب نفس می‌کنند و با رشد خود به کوچکی خود در مقابل این اسم پی می‌برند. خاکساری در خانه امیرالمومنین علیه السلام را بندگی می‌دانند. علمایی که الان در نجف مقیم هستند تجلی این نام را فهمیده‌اند. شما می‌دانید هر مومن و محب و شیعه‌ای که از دنیا می‌رود وجودش را می‌برند وادی السلام تا در پناه امیرالمومنین علیه السلام از هر گزندی در امان باشد. 
در حالات شهید غلامعلی رجبی من از پدرشان شنیدم که همان شب‌های اول خواب ایشان را می‌بیند و از حال او می‌پرسد شهید می‌گوید خوب هستم تا من را که به خاک سپردید ملک نقاله آمد و من را به وادی السلام خدمت امیرالمومنین علیه السلام برد. قبرستان وادی السلام جای عجیبی است به قبرهای آن نگاه نکنید که شاید خراب و وحشتناک باشد البته قبرستان نباید گلستان باشد، قبرستان باید تکان‌دهنده باشد و از وقتی که قبرستان‌های ما به شکل گلستان درآمده مردم هم اصلا یاد مرگ نمی‌کنند عزیزش از دنیا رفته ولی توجه نمی‌کند.

حزین‌ترین و دلگیرترین غروب یکی غروب روز عرفه است و دیگری غروب روز عاشورا است. 
" اسْمِ اللَّهِ الرَّضِیِّ " امیرالمومنین علیه السلام است و همه انبیاء به این اسم نجات پیدا کرده‌اند. اولین اسمی است که رضایت خداوند در آن است. با هر یک از اهل بیت علیهم السلام که  باشیم رضایت خداوند را می‌توانیم در آن مشاهده کنیم و ما را نجات می‌دهند. اما این اسمی که امشب از آن یاد می‌کنیم نیاز به پاکی و مناجات دارد. 
اگر در چنین شبی در عرفات محرم بودید دنبال خوراکی و غذا نباشید، در فاصله یک روزه هیچ اتفاقی برای شما نمی‌افتد فردای آن روز می‌توانید در منا هر چیزی خواستید تهیه کنید. یادش بخیر در چنین شبی در عرفات بعد از دعا و مناجات بیرون آمدیم و در میان این چادر‌ها به دنبال امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف می‌گشتیم و ایشان را صدا می‌زدیم و گریه می‌کردیم. چون شما یقین داری در آن هنگام و آن زمان چادر ایشان در میان چادر حجاج برپاست. لذا یکی از اعمال این شب به دنبال امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف بودن است. بعضی عشاق آن‌جا یک سلام می‌نوشتند و در خاک دفن می‌کردند یعنی ما آمدیم اینجا برای دیدن شما ولی توفیق نداشتیم. خیلی مهم است که کسی واقعا منتظر امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف باشد و بعد از آن هم قرب پیدا کند. خیلی‌ها به همین بهانه به حج می‌رفتند چون در این ایام شبیه حضرت لباس می‌پوشند، شبیه ایشان محرم می‌شدند، شبیه ایشان مناجات می‌کنند، بعد دعای عرفه را هم که می‌خوانند. البته غروب عرفات دلت می‌گیرد، دقت کنید حزین‌ترین و دلگیرترین غروب یکی غروب روز عرفه است و دیگری غروب روز عاشورا است. 
پس باید از این وقت استفاده کنیم ناقص‌ترین و کوتا‌ه‌ترین حرف در مورد وقت همان است که طلاست. امشب شب عظیمی است و مهم‌ترین موضوع هم زیارت اباعبدالله علیه السلام است. روایات عجیبی درباره زیارت کربلا هست، حتی نمی‌گویند به زیارت امیرالمومنین علیه السلام بروید. اگر در شب‌های مهم در خدمت امیرالمومنین باشید می‌بینید دو زیارت برای اباعبدالله علیه السلام وجود دارد این خیلی زیباست. یکی از اعمال مهم این شب زیارت امام حسین علیه السلام است. وقتی مردم از این چیزها دور شدند، فقط دارند می‌دوند و در خیابان‌ها سرگردان هستند. کسی نمی‌داند شب عرفه چیست، روز عرفه چیست، روضه چیست؟!
کسی می‌گفت با یکی از این روضه‌خوانان رفتیم خدمت علامه طباطبایی وقتی ایشان ما را دیدند فرمودند روضه برای من می‌خوانید؟ آن مداح هم روضه علی اکبرعلیه السلام را برای ایشان خواندند. علامه درخواست تکرار ابیاتی از این شعر را داشتند و چند دفعه گوش کردند و گریستند. ایشان فرموده بودند که حاضر هستم ثواب کل المیزان را بدهم و در عوض ثواب این شعر را به من بدهند. ما اصلا نمی‌دانیم روضه چیست؟ اهل بیت علیهم السلام برای ما کم نمی‌گذارند، ولی حیف است امشب را بی‌معرفت باشیم. دقت کنید هر چه‌قدر کوچکی کنید به نفع خودتان است.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.