آن‌قدر خون این شهدای مدافع حرم ریخته شد تا همه امور ما متحول کردند.

آن‌قدر خون این شهدای مدافع حرم ریخته شد تا همه امور ما متحول کردند.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز شهادت امام محمد باقر علیه السلام مورخ هفتم شهریور ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

آن‌قدر خون این شهدای مدافع حرم ریخته شد تا همه امور ما متحول کردند.
طبق روایت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله درخصوص صد و سه خصلت مومن به ویژگی چهارم " عظمت بردباری " رسیدیم. اگر می‌بینی بعضی‌ها مومن‌اند ولی همیشه عصبانی هستند، باید روی خودشان کار کنند، زیرا زندگی بدون بردباری کار دست آدم می‌دهد. امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: " العِلمُ أصلُ الحِلمِ ، الحِلمُ زینَةُ العِلمِ " (غررالحکم) دانش، ریشه بردبارى است؛ و بردبارى زیور دانش است.
بعضی افراد علی‌رغم داشتن علم، بی‌گدار به آب می‌زنند چون بردباری ندارند. یعنی علم دارد ولی ریشه آن صبر و بردباری و حلم نیست. علم را فراگرفته‌ تا بتواند به مدارج بالاتر برسد و یا در کار پیشرفت کند. مثلاً بعضی افراد در سازمان و اداره‌ای مشغول به کار هستند و برای بالا رفتن رتبه و یا سِمت تحصیل می‌کند. این مهم است برای چه به تحصیل علم می‌پردازیم؟ علمی که برای خودت و دیگران منفعت دارد باید ریشه‌اش در حلم باشد، این کلام امیرالمومنین علیه السلام است. واقعاً می‌خواهید ببینید کسی چقدر علم نافع دارد و یا عالم است باید ببینی چقدر حلم دارد. این بدان معنا نیست که او را اذیت کنیم و ببینیم چه رفتاری را نشان می‌دهد.
مخصوصا در مصیبت و معصیت این حلم نزدیک به صبر است، بسیار افرادی دقت دارند در مصیبت دل می‌سوزد ولی صبر دارند. مانند جان دادن مرحوم حاج محسن کاشانی برای این هیات صنف لباس فروشان خیلی سخت بود چون ایشان خیلی برای هیات کارساز بود و چرخ هیات را می‌چرخاند. صبر در مصیبت بسیار مهم است، در جوان، در شهید دادن، ما چقدر شهید داده‌ایم یادتان هست وقتی شهدای مدافع حرم را می‌آوردند کسی حرفی نمی‌زد تشییع شهدا هم خیلی بی سرو صدا انجام می‌شد. آن‌قدر خون این شهدا ریخته شد تا همه امور ما متحول کردند. چقدر این شهدا بی‌صدا جان دادند و شهید شهدند مخصوصاً این لشکر فاطمیون که دیگر گریه کن هم ندارند. یکی از بچه‌های ما که به شهادت می‌رسد مداح‌ها می‌آیند، شعرا چندین شعر برایش می‌گویند. اما لشکر فاطمیون غریب و تنها است.

اگر می‌خواهید هوس‌هایتان را مهار کنید از عقلتان این شمشیر برنده استفاده کنید.
در باب حلم امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: " الْحِلْمُ غِطَاءٌ سَاتِرٌ، وَالْعَقْلُ عُسَامٌ قَاطِعٌ فَاسْتُرْ خَلَلَ خُلُقِکَ بِحِلْمِکَ وَ قَاتِلْ هَوَاکَ بِعَقْلِکَ " (نهج البلاغه) حلم پرده‌ای است پوشنده و عقل شمشیری است برنده. بنابراین عیوب اخلاقی‌ات را باحلمت بپوشان و هوس‌های سرکشت را با عقلت بکش.
اگر می‌خواهی هوس‌هایت را مهار کنی از عقلت این شمشیر برنده استفاده کن البته بعضی‌ها این شمشیر را به دست هوس‌ها و خواسته‌هایشان می‌سپارند. 
حدیث سوم از باب حلم امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: " اِنْ لَمْ تَکُنْ حَلِیماً فَتَحَلَّمْ- فَإِنَّهُ قَلَّ مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ- إِلَّا وَ أَوْشَکَ أَنْ یَکُونَ مِنْهُمْ " (نهج البلاغه) اگر شکیبا نیستى خود را به شکیبایى وادار کن زیرا کم اتفاق می‌افتد که کسى به گروهى خود را شبیه سازد و از آن‌ها نشود.
این مانند حدیثی است که می‌فرمایند اگر گریه هم نمی‌کنید لااقل خود را به حال گریستن بزنید، یعنی باید تمرین کنیم. چون اگر این صفت را نداشته باشی در عالم قبر گیر می‌کنی و هیچ‌کسی هم خبر ندارد. ستار بودن خداوند که معلوم است و همه عالم را گرفته، اگر در خواب هم فرزند و والدین خود را ببینید آن‌ها را متنعم می‌بینید.
حلم و شکیبایی خود را افزایش بدهیم، دشمن از همین طریق هجوم آورده و ضربه می‌زند. اگر بتواند حلم مومنین و هیاتی‌ها را بهم بریزد، کار خود را کرده است. به همین جهت هم امیرالمومنین علیه السلام به این زیبایی به این موضوع تاکید دارد. مهم‌ترین شکیبایی هم داشتن حلم در مقابل والدین است چون خواسته‌های پدر و مادر شاید و در ظاهر بی‌موقع باشد و یا غلط باشد. اگر شما در مقابل آنان حلم داشته باشی همیشه می‌توانی این صفت را داشته باشی. از خدا بخواهیم به ما حلم و شکیبایی بیشتری بدهد، مخصوصاً درمورد هیات داری، از الان به فکر هیئات باشید. باید با حلم دستگاه ابا عبدالله علیه السلام را حفظ کنیم.
روضه امام باقر علیه السلام چراغ محرم را روشن می‌کند.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.