پیروی از هوای نفس شما را از حق باز می‌دارد و آرزوی دراز باعث فراموشی آخرت می‌گردد

پیروی از هوای نفس شما را از حق باز می‌دارد و آرزوی دراز باعث فراموشی آخرت می‌گردد

بیانات حاج منصور ارضی شب چهارم مناجات خوانی رمضان 1438.ق مسجدارک

بیانات حاج منصور ارضی شب چهارم مناجات خوانی
رمضان 1438.ق مسجدارک

اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

اگر حق و باطل را شناخته باشیم کار ما همراه نتیجه می‌شود 
بستگی اهل ایمان به صبر و حق دارد در سوره عصر نیز به آن اشاره می‌شود. اگر حق و باطل را شناخته باشیم کار ما همراه نتیجه می‌شود ، اگر  به صبر در همه ابعادش رسیده باشی، مثل آنچه در قرآن به آن اشاره می‌نماید:
"إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ، إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ، إِلَّا الَّذِینَ آمَنُواوَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ"
که واقعا انسان دستخوش زیان است،مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏ اند.
اگر به صبر در همه ابعادش رسیده باشی اعمالت نتیجه داده است، اگر به حق رسیده باشید و از باطل دوری کرده باشید زندگی شما نتیجه داده است. دشمن نمی‌خواهد شما شرک و مشرک را بشناسیددر واقع نمی‌خواهد شما دشمن شناس باشید. باید توجه داشته باشیم این موضوع حتی در شب زنده داری نیز مطرح است وقتی کسی با ظاهری آنچنانی وارد جمع شب زنده داران می‌شود و توقع دارد خداوند دست او را بگیرد چون او نیز بنده خداست حق خود را شناخته است ولی آیا حق پروردگار خود را نیز به جا اورده است؟ باید بداند خداوند و یا امام زمان از او چه می‌خواهند. آیا امام زمان بالاتر از قرآن می‌خواهد و یا به دنبال سوالات سخت و شبهات مهم می‌گردد؟
 بهترین هدیه ای که در آن ریا نیست روزه است که خداوند می‌فرمایند نماز،برای من است. خب بقیه ارکان دین چه می‌شود؟! دانستن این احکام جز حقوق دین است. و همه احکام و اصول دین و فروع آن حق هستند.
من امروز داشتم فکر میکردم در دعای آل یاسین و یا دیگر ادعیه می‌گوییم" نَکیرٍ فِى الْقَبْرِ حَقُّ وَالْبَعْثَ حَقُّ وَالنُّشُورَ حَقُّ وَ الصِّراطَ حَقُّ وَالْمیزانَ حَقُّ..." چرا فقط به امور معنوی واخروی اشاره دارد؟! چون در غیر این امور توان درک نداریم، ولایت امیرالمومنین حق است البته ولایتی که تبدیل به دوستی صرف نباشد. باور کنید در گریه مناجات و بندگی لذتی وجود دارد که بی سابقه است، اما اگر فقط در هنگام روضه گریه کنیم در جایی از بندگی و مناجات اشکالی وجود دارد. در مناجات تباکی نداریم ولی در روضه تباکی داریم، این یک حقیقتی است که در مناجات باید به آن برسیم و باید قبول داشته باشیم گنهکار هستیم،وقتی استغفار میکنیم حال خودمان عوض می‌شود.
امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند : حق و باطل به مردم شناخته نمی‌شود بلکه حق را به پیروی از کسی که از آن پیروی میکند بشناس و باطل را به دوری کسی که از آن دوری میکند بشناس.
چه کسی باطل است؟ کسی که با دروغ و تزویر می‌خواهد به کمک عیادی خود و یا حرفهایش به جایگاهی دست پیدا کند. حق در مورد جوانان بسیار تضعیف شده حتی آنها که به نظر کار از کارشان گذشته است، همه را باید دعا کرد خدا استادان ما را بیامردزد می‌گفتند به جایی رسیدید همه مردم را دعا کنید، خداوندی که حتی به فاحشه‌ها روزی می‌رساند ما چرا بخل داشته باشیم؟! بارها آن روضه را شنیدید بدکاره‌ی به دنبال هیزم آمد برسر دیگ طعام مجلس امام حسین علیه السلام برای برداشتن هیزم دید آتش خاموش شده برای روشن کردن آتش به آن دمید تا آتش جان گرفت، در این رهگذر خاکستری به چشم او رفت و اشکی آمد همان شب هم مرد در خواب به پیش نماز مسجد الهام شد پاشو برو تشییع جنازه این فرد او گریه کن حسین علیه السلام شده بود.

پیروی از هوای نفس شما را از حق باز می‌دارد و آرزوی دراز باعث فراموشی آخرت می‌گردد. 
یعنی فقط به دنبال بهانه هستند تا دست ما را بگیرند، به خدا قسم امام حسین علیه السلام معنای " یا مُبدل السَّیِّئاتِ بِالحسناتِ" است. بدکاره  را هدایت میکند آن وقت ما را که به دنبال هدایت هستیم دستگیری نمی‌کند؟! رقاصه‌ی درزندان برای آزار موسی بن جعفر آمد،دید ایشان سر به خاک دارند و می‌فرمایند " عُبَیْدُکَ بِفِنَائِکَ، فَقِیرُکَ بِفِنَائِکَ" باز به سجده می‌رود و می‌فرمایند " الرّاحَهَ عِنْدَ الْمَوْتِ وَالْعَفْوَ عِنْدَ الْحِسابِ" وقتی این صحنه‌ها را مشاهده کرد زن دگرگون شد او را دست گیری کردند و تبدیل به شهید شد و رستگار شد. چون ما هنوز به رستگاری نرسیدیم. پس باطل را از کسی که به دنبال مسیرغلط می‌ورد بشناس. 
پیامبر می‌فرمایند من برای شما از دو چیز می‌ترسم، پیروی از هوا و هوس و آرزوهای بلند. زیرا پیروی از هوای نفس شما را از حق باز می‌دارد و آرزوی دراز باعث فراموشی آخرت می‌گردد. 
در کلامی دیگر امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند : به خدا سوگند یاد مرگ مرا از بازی و شوخی باز می‌دارد اما فراموشی قیامت مردم را از گفتن حق منع می‌کند. 
سومین موضوع اهمیت ندادن به جهاد است ،درست است که الان در خارج مرزهای خود با تروریست به شکل بسیجی و مستشاری به قابله مشغول هستندحالاچرا باید تضعیف شوند؟! 
در جای دیگر امیرالمومنین می‌فرمایند آنهابه سبب نرفتن به جهاد و اهمیت ندادن به آن از راه حق دور گشتند و به نکبت و بیچارگی گرفتار و از عدل و انصاف محروم شدند.
حقیقت الحق مع العلی و العلی مع الحق یعنی چه؟چرا نتوانستند معنی این جمله را بیان کنند ما همه قسمت اول آن را قبول داریم ولی آیا به قسمت دوم آن عمل می‌کنیم؟ خیلی بد بختی زیاد است و البته بد بخت هم زیاد است، خوش بختی هم زیاد است حالا چه کسی به دنبال خوشبختی است؟  " سَعِدَ مَنْ وَالاَکُمْ " هرکس به دنبال اهل بیت باشد راه دقیق رفته است همانگونه که در دعای جامعه کبیره  بیان می‌شود.