خدایا گناهانی را که باعث حبس اخلاق می‌شود را بیامرز یعنی بداخلاقی ما به دلیل حبس اخلاق است

خدایا گناهانی را که باعث حبس اخلاق می‌شود را بیامرز یعنی بداخلاقی ما به دلیل حبس اخلاق است

بیانات حاج منصور ارضی حسینیه صنف لباس فروشان زیارت عاشورا 14 دی ماه 95


احترام به کسانی که در مسیر رسالت به  پیامبر یاری رساندند وظیفه ماست
در زیارت حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله سلام میکنیم به مقامات آن حضرت با صفات زیبای مثل"السَّلامُ عَلَیْکَ أَیُّهَا السِّرَاجُ الْمُنِیرُ" یا "السَّلامُ عَلَیْکَ یَا نُورَ اللَّهِ" یا "السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مَعْدِنَ الْوَحْیِ وَ التَّنْزِیلِ" هر کدام از این صفات شرحی دارد که از ظرفیت مجلس خارج است اما آنچه که ما می‌توانیم به آن دقت داشته باشیم این فراز از زیارت است " السَّلامُ عَلَیْکَ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِکَ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ الْهَادِینَ الْمَهْدِیِّینَ السَّلامُ عَلَیْکَ وَ عَلَى جَدِّکَ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ وَ عَلَى أَبِیکَ عَبْدِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى أُمِّکَ آمِنَةَ" یاد کنیم بر حق کسانی که در مسیر پیامبر صلی الله علیه و آله قبل از رسالت زحمت کشیده اند چون ما نیز بر این حقوق قائلیم و بر آن امر شده،در زیارت حضرت از ایشان یاد می‌شود. حضرت عبدالمطلب برای رسالت و پیامبر زحمت کشیده است، اینکه دلخور هستند که چرا یاد یک عده در اول انقلاب هنوز باقی است! یا حتی قبل از انقلاب کسانی مثل طیب که شاید در نظر خیلی‌ها قیمتی نداشت، به چه مقاماتی رسید چون زحمت کشید، و در یک کلام گفت حاضرم همه کار بکنم ولی به این سید اهانت نکنم! به همین اندازه احترام گذاشت.

تا به حال شده برای پدر حضرت محمد صلی الله علیه و آله صلوات بفرستی؟
و دیگر بزرگان دین و انقلاب که بعضی ظلمها و جنایات رژیم پهلوی الان در جامعه باز گو می‌شود ( توسط سریال‌های تلویزیونی) ما باید قدر دان شهدا و علماء باشیم آنها که خون دل خوردند چون می‌خواستند ما را از این مسیر دور کنند. حرچند که با عنایت خداوند این نقشه به ثمر ننشست. این جریان از زمان حضرت عبدالمطلب برقرار بود ، اگر می‌خواهی سلام به حضرت رسول بدهی باید به عبدالمطلب نیز سلام بدهی چون او بنیان گذار است.بعد از او به پدر حضرت محمد صلی الله علیه و آله سلام می‌دهیم " أَبِیکَ عَبْدِ اللَّهِ" تا به حال شده بر پدر حضرت محمد صلی الله علیه و آله صلوات بفرستی؟!(برای پدر پیامبر صلوات) در مرحله بعد "السَّلامُ عَلَى أُمِّکَ آمِنَةَ بِنْتِ وَهْبٍ" سلام می‌دهیم بر مادر پیامبر، همه دوستان خوب آنها که اهل متلک نیستند ،تا به آنها می‌رسیم شروع میکنند به یاد کردن از والدین و رفتگان و بزرگان، حتماً هم نباید از دنیا رفته باشند "الْأَحْیَاءِ مِنْهُمْ وَ جَمِیعِ الْأَمْوَاتِ" این ادب و اخلاق اسلامی است، این ادبی است که پیامبر دوست می‌داشتند.
 ( حضرت صادق علیه السّلام فرمود هرکس چنین دعا کند :
 "اللَّهُمَ‏ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ ، وَ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ ، الْأَحْیَاءِ مِنْهُمْ وَ جَمِیعِ الْأَمْوَاتِ"
خداوند به تعداد همه‌ی انسانهاى گذشته و آینده، دعایی براى او میفرستد )

موحد با نگاه توحیدی از تفرقه دوری می‌گزیند
بعد از والدین نوبت به سردار بزرگ صدراسلام می‌رسد"السَّلامُ عَلَى عَمِّکَ حَمْزَةَ سَیِّدِ الشُّهَدَاءِ" خب زحمت فراوانی کشیدند و سردار انقلاب پیامبر در شبه جزیره عرب بوده است در واقع زیارت رسم ادب رابه ما می‌آموزند، و می‌گوید برای سلام کردن به پیامبر باید سرداران و یاران مرا یاد کنید، این وظیفه ماست که یاری کنندگان اسلام نبوی را درود و سلام دهیم و آنها که چوب لای چرخ این حرکت گذاشتن را لعن کنیم. 
در این زیارت ما حتی به "السَّلامُ عَلَى عَمِّکَ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ" عموی دیگر پیامبر که به اندازه حضرت حمزه علیه السلام مقام نداشتند سلام می‌دهیم دلیل آن هم نگاه توحیدی وجهت موحد بودن این حضرات است." السَّلامُ عَلَى عَمِّکَ وَ کَفِیلِکَ أَبِی طَالِبٍ" پس کسانی که این سوال را دارند که می‌گویند مگر ابی طالب مسلمان بود؟ می‌گوییم همه اینها ایمان داشتند اهل توحید بودند تا جایی که در زمان دفن فاطمه بنت اسد فرمودند بگو پسرم بگو پسرم – در جواب به سوال "نَکیر و مُنکَر" ازامام و نبی – این پیامبر صلی الله علیه و آله بودند که این کار را کردند.

برای اسلام دوست داشتن پیامبر کافی نیست
"السَّلامُ عَلَى ابْنِ عَمِّکَ جَعْفَرٍ الطَّیَّارِ فِی جِنَانِ الْخُلْدِ" با این زیارت متوجه می‌شویم در اسلام هرچیزی با حساب و قاعده است و این که بگوییم من فقط امام حسین علیه السلام و یا پیامبر صلی الله علیه و آله را دوست دارم؛ قابل قبول نیست. این‌ها می‌خواهند مثل زندگی خودشان دوست داشتنشان نیز کم خرج باشد. مثل کسی است که می‌خواهد زندگی را تک نرخی کند  ، ویا هنگام جهیزیه جمع کردن کم ارزشترین و ارزان‌ترین چیز را کمک میکند در حالی که می‌داند با 50 میلیون تومان هم برای کسی زندگی درست نمی‌شود. 
خدایا گناهانی را که باعث حبس اخلاق من می‌شود را بیامرز یعنی بداخلاقی ما به دلیل حبس اخلاق است ، همیشه فکر میکردیم گناهان باعث حبس دعا می‌شود ولی اگر در دعاهای نیمه شعبان را بگردید این دعا را پیدا میکنید. 

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.